Srbija

10.01.2025. 15:27

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Samostalni sindikat Beograda: Mei Ta u Bariču radnike otpustila po zakonu, uz otpremninu

Foto: Pixabay

Srbija

10.01.2025. 15:27

Kineska fabrika autodelova „Mei Ta“ u Bariču, kod Obrenovca, otpustila je krajem 2024. godine oko 300 radnika po zakonu i uz otpremninu, rekao je danas za agenciju Beta predsednik Samostalnog sindikata Beograda Dragan Todorović.

On je naveo da su radnici otpušteni zbog krize u automobilskoj industriji u svetu i pada narudžbina toj fabrici za 30 odsto.

Zbog toga je, po njegovim rečima, jedan broj radnika postao višak i nije im ponuđen dobrovoljni program napuštanja radnog mesta, već je urađena analiza po osnovu više kriterijuma, potreba fabrike i rezultata rada radnika i na taj način su odabrani suvišni.

„Ti radnici su otpušteni po zakonu, napravljen je program viška zaposlenih u koordinaciji sa Samostalnim sindikatom i Nacionalnom službom za zapošljavanje i njima je isplaćena otpremnina“, rekao je Todorović.

Dodao je da su oni bili zaposleni na neodređeno vreme, a da su dobili otpremnine u iznosu trećine zarade za svaku godinu staža.

Todorović je demantovao spekulacije medija da je otpuštene radnike zaposlio Pro Tent u Obrenovcu kada su sporedne delatnosti na termoelektrani „Nikola Tesla“ izdvojene iz osnovne delatnosti i od tada pruža mašinske i elektrousluge drugim firmama.

Netačne su, kako je rekao, i glasine da će, umesto otpuštenih radnika, biti zaposleni strani radnici jer će ih manje platiti.

Po domaćim propisima, kako je dodao, firma nakon otpuštanja viška zaposlenih dve godine nema pravo da na njihova mesta zaposli druge radnike.

„Mei Ta je poslednjih nekoliko godina imala problema sa nalaženjem radnika na domaćem tržištu jer su uslovi rada teški, posebno u livnici gde su visoke temperature i radnici su često napuštali posao, pa je fluktuacija radne snage bila velika. Tačno je da je, ne tako davno, zbog nedostatka radnika fabrika zaposlila 70 radnika iz Šri Lanke, ali nije bila zadovoljna i vratila ih je“, rekao je Todorović.

Naveo je da u fabrici radi i manji broj stranih radnika iz drugih fabrika Mei Te radi obuke domaćih radnika.

Dodao je da je otpuštanje 300 radnika prvi korak u konsolidaciji poslovanja, a da će sledeća procena broja zaposlenih u ovom preduzeću biti za četiri meseca, kada će se utvrditi da li će viška zaposlenih biti za obim posla kojeg tada bude.

Fabrika je, kako je rekao, dok je posao proizvodnje turbopunjača išao dobro, zapošljavala 2.500 radnika, a sada ih je oko 1.700-1.800.

Todorović je rekao da bi Mei Ta već zatvorila fabriku u Bariču da je negde u Aziji, ali da toleriše i veći „minus“ u poslovanju da bi ostala jer iz Srbije ima „ulaz“ na evropsko tržište.

Istakao je da je glavni problem domaće ekonomije model rasta, odnosno dovođenje niskoprofitabilnih kompanija koje proizvode komponente za automobilsku industriju i zapošljavaju veliki broj radnika, što vlasti donosi korist, ali na kratak rok.

Male i srednje domaće kompanije su, po njegovim rečima, okosnica privrede, ali one za vlast ne donose „bombastične“ rezultate, pa se, bez obzira na dugoročne posledice, forsiraju velike koje zapošljavaju i veliki broj radnika na „nekvalitetnim“ radnim mestima.

Odbornik Pokreta slobodnih građana Srbije u Skupštini Beograda Stefan Simić je zbog otpuštanja radnika rekao da Mei Ta ne poštuje zakone Srbije i krši standarde u zagađenju životne sredine, vazduha, vode i zemljišta, protiv čega su građani Obrenovca više puta protestovali.

Ta kompanija je, kako je rekao, dobila 27.000 evra subvencija od države po zaposlenom radniku, besplatnih 14 hektara zemlje i besplatnu infrastrukturnu za hale.

Simić je tražio da Inspektorat rada utvrdi razloge otpušanja i izvesti javnost.

Mei Ta ima dve fabrike u Bariču. Prva je otvorena u aprilu 2017, a druga u junu 2019. godine.

Direktor fabrike Mei Ta Europe u Bariču Elverlok Ding izjavio je sredinom 2024. godine da je ta kompanija tokom osmogodišnjeg poslovanja u Srbiji dostigla prihod od blizu 200 miliona evra, a da je u Srbiji uložila 300 miliona evra.

Država uzela kredit za tunel kod Ekonomskog fakulteta, ali radove plaća iz budžetske rezerve

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.