Malo ostrvo Okinošima, jedno od najsvetijih mesta u Japanu, predstavlja „izuzetnu univerzalnu vrednost“ za čovečanstvo, čak iako je ženama zabranjen pristup, sopštila je Organizacija Ujedinjenih nacija za prosvetu, nauku i kulturu (UNESKO).
Svetska komisija UNESKO-a za baštinu je na sastanku u Krakovu, u Poljskoj, odlučila da to ostrvo upiše na spisak najvrednijih mesta kulture u svetu.
Komisija je čak otišla korak dalje preporučivši savetodavnom telu UNESKO-a, ICOMOS-u – Međunardni savet za spomenike i znamenita mesta, da, na predlog Japana, taj status proširi na ceo kompleks hramova „Munakata taiša“ koji obuhvata i nekoliko drugih lokacija.
Ostrvo Okinošima posetioce prima samo jednom godišnje, 27. maja, najviše ih može biti 200 i to mogu biti samo muškarci koji su prethodno ritualno oprani u moru. Na ostrvu čitave godine živi samo jedan šintoistički sveštenik.
Neki učesnici debate u UNESKO-u su imali primedbe na upisivanje tog ostrva u registar baštine jer je ženama zabranjen pristup što predstavlja diskriminaciju, ali je direktorka Centra svetske baštine Mehtild Resler odgovorila da postoji presedan – Sveta Gora u Grčkoj, gde je ženama takođe zabranjen pristup.
Japanska vlada je odmah pozdravila odluku UNESKO-a.
Ministar spoljnih poslova Fumio Kišida je u saopštenju naveo da je to ostrvo „jedinstveno i dragoceno“, da je još od davnina bilo mesto dodira s drugim kulturama i da mnogobrojnu tamošnji predmeti svedoče o tome.
Okinošima je 17. znamenitost Japana na listi UNESKO-a.