Francuska je „daleko od spremnosti“ da izgradi šest nuklearnih reaktora, saopštilo je u utorak najviše državno revizorsko telo, podvlačeći izazove s kojima se zemlja suočava u podmlađivanju svoje vremešne flote nuklearnih elektrana.
Prošle godine je Srbija sa francuskom državnom kompanijom EDF potpisala memorandum o saradnji za razvoj civilnog nuklearnog programa u Srbiji. Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije dodelilo je ugovor EDF i Egis Industries o izradi preliminarne tehničke studije o mogućnosti mirnodopske primene nuklearne energije. S obzirom na probleme kod kuće, postavlja se pitanje koliko je Srbija izabrala najbolju partnersku opciju kada je angažovala EDF.
Francuski predsednik Emanuel Makron najavio je plan 2022. godine da državna kompanija EDF izgradi šest evropskih reaktora pod pritiskom (EPR), prenosi Rojters.
Troškovi su procenjeni na 51,7 milijardi evra (52,73 milijarde dolara), ali su revidirani na 67,4 milijarde 2023. zbog većih troškova sirovina i inženjeringa.
EDF je planirao da ažurira tu procenu do kraja prošle godine, ali to nije učinio javno.
Očekuje se da izgradnja počne 2027. godine, ali s obzirom na to da je finansiranje projekta još neizvesno, lanac snabdevanja nije bio u stanju da se pripremi za tako veliki građevinski program, što povećava rizik od neuspeha, navodi Revizorski sud u svom izveštaju.
Francuska dobija oko 70 odsto svoje energije iz nuklearnih elektrana, ali će mnogi njeni zastareli reaktori uskoro morati da budu penzionisani.
Iako je procenjeni budžet za nove reaktore povećan, on je i dalje mnogo niži od drugih nedavno završenih projekata, na osnovu onoga za šta se EDF nada da će biti efikasnost dobijena izgradnjom niza elektrana.
Iako je industrija počela da se priprema za izgradnju EPR2, suočava se sa mnogim izazovima, ne samo neizvesnošću u pogledu finansiranja, navodi se u revizorskom izveštaju.
Francuski zvaničnici rade na planovima da daju beskamatni zajam EDF-u za finansiranje značajnog dela izgradnje, preneo je Rojters, ali plan još nije finalizovan.