Srbija

06.11.2013. 09:56

Novosti

Autor: Nova Ekonomija

Radnici društvenih firmi potražuju odštetu od 304 miliona evra

Srbija

06.11.2013. 09:56

U propalim društvenim firmama čak 82.436 zaposlenih traži dosuđene odštete. Radnici od države potražuju 304.054.000 evra.
Čak 82.486 radnika iz bivših društvenih firmi koje su privatizovane ili u stečaju, a kojima nisu isplaćene sve plate i doprinosi, podnelo je Agenciji za privatizaciju zahteve da ih država obešteti. Međutim, već 10 meseci oni ne znaju šta se sa zahtevima dešava, ni da li će ih, ko i kako isplatiti.
Rok za podnošenje dokumentacije istekao je 1. januara, a Agencija je sabrala zahteve i iznose, te izveštaje 27. marta poslala Ministarstvu privrede i finansija i Ministarstvu pravde (Sektoru za zastupanje Srbije pred Evropskim sudom u Strazburu). Od tada se iz države nije oglasio niko. 
Radnici, kada se sve sabere, potražuju od države 304.054.000 evra (34.396.813.921,15 dinara) – 126 miliona je procenjena glavnica, 8,3 miliona troškovi sudskog postupka i ostalo kamata. 
Od onih koji su potraživanja prijavili Agenciji njih 467 je podnelo i predstavku Sudu u Strazburu, a 56.222 je podnelo dokaze o okončanom sudskom postupku u Srbiji, sa nalogom za izvršenje koji nikad nije realizovan.
Međutim, 14.681 prijava nije imala potrebnu prateću dokumentaciju, a 3.563 nije imalo iznos potraživanja, pa je pitanje koliko će oni biti validni. 
Država je obavezna da preuzme naknadu oštećenim radnicima na osnovu presude u Strazburu, posle čega je i donela Uredbu o evidentiranju neizmirenih obaveza društvenih preduzeća. 
U Ministarstvu pravde kažu da je broj onih koji su se obraćali Strazburu zbog sličnih problema daleko veći. Inicijalno ih je oko 2.000, međutim neki su isplaćeni na osnovu nagodbe. Naime, Strazbur je dostavio Srbiji na izjašnjenje više od hiljadu predstavki radnika. 
Tako je tokom 2011. i 2012. doneto oko 500 odluka o nagodbi, a ove godine donete su odluke za 430 radnika. Sve u svemu, više od 700 poravnanja je već isplaćeno ili je u fazi isplate. Samo u januaru Evropski sud je dostavio državi na izjašnjenje oko 1.000 sličnih tužbi radnika i doneo devet presuda. 
Prosečno, Evropski sud dodeljuje oko 2.000 evra nematerijalne naknade plus iznos koji po sudskoj presudi svaki radnik potražuje uz kamate. Ako je neko, recimo, dobio 20 odsto potraživanja iz stečajne mase preduzeća, država je dužna da mu nadoknadi ostatak. 
Inače, Komitetu ministara Saveta Evrope, koji očekuje od svake države, pa i naše, da dostavi informaciju o tome koje je mere preduzela u vezi sa izvršnim presudama Strazbura, proletos je dostavljena informacija da je Srbija evidentirala sva potraživanja, ali konkretnog plana isplate duga nema. 
U opticaju su različiti modeli otplate na rate, pa i model po kom je isplaćena stara devizna štednja, ali konačna odluka nije doneta. 
„Imajući u vidu visinu evidentiranih obaveza, odredbe relevantnih propisa, sve bitne činjenice u vezi sa izvršenjima novčanih obaveza Srbije i izvršenjima presuda Evropskog suda za ljudska prava, kao i finansijske kapacitete Srbije, Ministarstvo privrede priprema predlog akta, koji će biti upućen Vladi na razmatranje i usvajanje“, stoji u dopisu koji je „Novostima“ stigao iz Ministarstva. 
Nacrt propisa sastaviće međuresorna radna grupa triju ministarstava.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.