Sporazum o gradnji gasovoda Južni tok u Srbiji u mnogim tačkama je u koliziji sa evropskim pravilima, kaže zamenik direktora Sekretarijata Energetske zajednice.
„Način na koji je međudržavni sporazum Srbije i Rusije trenutno napravljen nije u skladu sa pravilima Energetske zajednice“, kazao je Dirk Bušle za agenciju Beta.
Bušle je kazao da, ukoliko se pravi nova energetska infrastruktura, kao što je Južni tok, mora da se obezbedi da i treća strana ima koristi od toga.
„Postoji mogućnost da se zatraži izuzetak, ali za to je potrebno pokrenuti proceduru koju nikada nije inicirao Gasprom, Srbjagas niti ijedna od kompanija uključenih u projekat Južni tok“, kazao je on.
Bušle je precizirao da Južni tok nije usklađen sa evropskim pravilima, pošto treća strana nema pravo da koristi kapacitete tog gasovoda, kao i zbog toga što nema razdvajanja delatnosti tranzita od snabdevanja.
Gradnja deonice međunarodnog gasovoda Južni tok u Srbiji bi trebalo da počne 24. novembra. Vrednost radova na gasovodu u Srbiji procenjena je na 1,9 milijardi evra.
Izgradnju Južnog toka kroz Srbiju realizuje zajedničko preduzeće sa sedištem u Švajcarskoj Južni tok Srbija, u kojem Srbijagas ima 49 odsto, a ruski Gasprom 51 odsto vlasništva.
Bušle je u Beogradu učestvovao na konferenciji o promociji investicija u energetsku infrastukturu u Srbiji, u organizaciji Asocijacije evropskih konsultanata u energetici (AEEC).
Smešna je i naša inspekcija,sa sobom vode dva ozloglašena šefa(Oki i Guslu) pa nek kaže neko nešto ako sme.Njih odrede menadjeri. A sutra dan privode one za koje nisu sigurni u kancelariji na razgovor da čuju sta su rekli. Ma bolje i da ne dolazi inspekcija samo još gore bude po radnika