Svet

14.12.2017. 10:06

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Američka centralna banka očekuje značajniji privredni rast

Svet

14.12.2017. 10:06

Američka centralna banka (FED) koja je juče podigla kamatne stope po treći put ove godine, očekuje  značajniji privredni rast 2018. i nastavak smanjenja stope nezaposlenosti na ispod 4%.

Kako je tržište očekivalo, osnovne kamatne stope su povećane između 1,25% i 1,50%, navodi se u saopštenju objavljenom posle sastanka Monetarnog odbora (FOMC). To je treće povećanje cene kredita za godinu dana.

Bruto domaći proizvod (BDP) SAD očekuje se da će u 2018. godini porasti 2,5% na godišnjem nivou, odnosno 0,4 poen više nego što se očekivalo u septembru, u skladu sa novim projekcijama FOMC. A stopa nezaposlenosti bi trebalo da bude 3,9% (dok se ranije procenjivalo 4,1%).

Izgleda da neki članovi Odbora računaju na poresku reformu koju je želeo predsednik Donald Tramp i koja se upravo razmatra u Kongresu SAD, što bi moglo povećati privrednu aktivnost. Ta reforma donosi znatne poreske olakšice za preduzeća i koštaće državnu kasu između 1.000 i 1.500 milijardi dolara tokom deset godina.

„Komisija i dalje očekuje da, uz postepeno prilagođavanje monetarne politike, ekonomske aktivnosti i uslovi na tržištu rada i dalje jačaju“, saopštio je FED ne pominjući tu reformu.

FED je takođe naglasio da ovogodišnji uragani koji su razorili Teksas, Luizijanu i Floridu, nisu uticali na ekonomske izglede.

Fed je ostavio neizmenjenu svoju prognozu inflacije 2018. na 1,9%, ali je neznatno revidirao naviše procenu za 2017. na 1,7% (+0,1), što je i dalje ispod cilja od 2%.

Za 2017. godinu koja se završava, Fed je optimističniji sa očekivanim rastom BDP-a od 2,5%, dok je septembra očekivao 2,4%.

Ako bi se to potvrdilo, rast američke ekonomije bi se približio očekivanjima administracije Trampa koja bi želela da se rast poveća na 3% ili više od toga. U trećem kvartalu, američki BDP je porastao na godišnjem nivou za 3,3% posle 3% u drugom kvartalu i 1,2% u prvom tromesečju.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.