Porez na imovinu u Beogradu biće sledeće godine povećan za 80 odsto, rekao je član Privremenog organa Beograda Andreja Mladenović.
Da je Skupština grada usvojila predlog prethodne gradske uprave, tvrdi Mladenović, to povećanje bilo bi veće od 300 procenata.
Mladenović je za „Politiku“ dodao da će ove izmene najviše pogoditi građane koji imaju velike kuće i stanove u takozvanoj ekstrazoni.
On je objasnio da će od sledeće godine biti ukinuta taksa za gradsko građevinsko zemljište koju su građani plaćali preko „Infostana“ i da će ona postati deo poreza na imovinu.
„Svesni smo da je u pitanju nepopularna mera. Ali da je Skupština grada usvojila predlog prethodne gradske uprave, povećanje poreza bilo bi veće od 300 procenata. Grad Beograd od 2014. posle izmene nekoliko propisa, neće ubirati prihod od naknade za gradsko građevinsko zemljište. Lane smo po tom osnovu i od poreza na imovinu prihodovali 15 milijardi dinara“, rekao je Mladenović.
Mladenović je za „Politiku“ kazao i da nije mogao da predvidi da će već krajem 2013. grad imati ovolike finansijske probleme, kakve je zateklo privremeno veće.
„Problem je u dnevnom plaćanju svih obaveza koje preduzeća i građani imaju prema gradu. Dodatno zabrinjava što u januaru dospevaju velike obaveze, a početak godine je uvek slabiji što se tiče prihodovne strane zbog velikog broja praznika, a i gradska kasa se tradicionalno sporije puni tokom januara“, upozorio je Mladenović.
On je dodao i da je Beograd bio u velikim problemima i da je trebalo raditi brzo da bi se smanjila rashodna strana, jer bi, u protivnom, bile znatno umanjene mogućnosti izmirenja obaveza.
Na pitanje da li će sledeće godine opstati dosadašnja socijalna politika, Mladenović je odgovorio da postojeća socijalna izdvajanja najverovatnije neće biti redukovana, dodajući da treba sačekati, jer će predlog privremenog tromesečnog finansiranja biti završen krajem ove ili tokom sledeće nedelje.
Mladenović je ocenio i da su odnosi u privremenom veću korektni, a da su nesporazumi počeli s članicom veća koju je predložio DS Tatajanom Pašić koja nije učestvovala u nekim konsultacijama.
„To je sve prevaziđeno i poslednjih nedelja dobro sarađujemo i rešavamo veliki broj predmeta u hitnom postupku. Problem je što privremeno veće radi posao umesto gradonačelnika, gradskog veća i gradske skupštine. Dosta se stvari skupilo od septembra i privremeno veće povezalo je sve konce i grad dobro funkcioniše“, zaključio je Mladenović.
Tek na ovoj konferenciji za novinare, Vučić je otvorio dušu, tek kada RTB Bor je u Sosinom “ambisu” i pored otpisa devetsto miliona evra sa dugovanja RTB Bor, a zapisao na grbači naroda. Izneo je da godišnje Vlada iz budžeta, od otete penzije, daje RTB Bor, ne plaća se trošak za električnu energiju, a to se radi godinama unazad od 2008. godine, kada je na čelu RTB Bor zajahao, onako konjski, Spaskovski i bio je blizak svim političarima iz vrha redom ne istovremeno: Dinkiću, Tadiću, Nikoliću i sada Vučiću, kojima se uvukao, kao preletač, do cipela straga. Sada Vučić će “klečati” ispred Kineza, kako bi udomio RTB Bor na čelu sa Sosanom, umesto da ga strpa tamo gde idu “pošteni”, a nisu. Ovde narod postavlja pitanje o odgovornosti političara s kojim se šlihtao Sosan od kada je čelnik RTB Bor i šta i koliko iz RTB Bor su odneli političari i sam čelnik, a priča se svašta. Cena bakra je niža, a zaboravio Vučić da pre par godina bila 10.140 $/t, situacija je bila ista kao i sada, cenu ne može da menja, a o smanjenju troškova proizvodnje bakra ni reči. Sve se ipak svodi na ono “…ide voz, ide voz…”.