Srbija

15.12.2013. 15:36

Vera Vlajić

Autor: Nova Ekonomija

Petničar i botaničar

Srbija

15.12.2013. 15:36

Znanje je moć

Veoma je zadovoljan uslovima rada u Petnici jer imaju dobru opremu i laboratoriju za biologiju, koja je jedna od najbolje opremljenih u zemlji. Posebno zadovoljstvo mu predstavlja rad sa sjajnim, talentovanim srednjoškolcima koji pohađaju petničke programe

U beogradskoj Botaničkoj bašti Jevremovac „cvetali” su mnogi mladi biolozi. Jedan od njih je i Tomica Mišljenović, student doktorskih studija na Biološkom fakultetu, ujedno član još jednog rasadnika talenata – istraživačke stanice Petnica, u kojoj je i zaposlen kao šef  biološke laboratorije. Još kao srednjoškolac volontirao je u stakleniku i tokom leta provodio mnogo vremena u Bašti, gde je naučio mnogo toga, ne samo o raznovrsnosti biljnog sveta, već i zanimljivu istorijsku priču Jevremovca. Trenutno je u toku rekontrukcija Bašte i Velikog staklenika, koji je podignut davne 1892. godine, kada ga je kralj Milan Obrenović poklonio Bašti, ali decenijama nije bilo uslova za ulaganje i veliki deo staklenika je godinama bio zatvoren za posetioce iz bezbednosnih razloga.

Neki delovi stakla tog zaštićenog spomenika kulture počeli su da se obrušavaju i Uprava je morala da ga zatvori. Delimično je bio obnavljan više puta posle Drugog svetskog rata, ali nikada u potpunosti da zadovolji standarde za održavanje temperature i vlažnosti neophodne za uspešno gajenje biljaka. I tek prošle godine, zahvaljujući novcu iz IPA fondova, počela je njegova sveobuhvatna obnova i trebalo bi da bude završena sledeće godine na proleće. Za Tomicu će to biti radostan dan, jer će kad se završi izgledati, kako kaže, kao kada je i podignut, a imaće svu modernu opremu i uslove da se biljna kolekcija koja postoji očuva i unapredi.

Osim prisutnih endemičnih vrsta posebno su, prema njegovim rečima, interesantne i ugrožene biljke, u čijoj zaštiti važnu ulogu igraju i botaničke bašte u kojima se retke biljne vrste mogu umnožavati i vraćati nazad u prirodu. „Jedan takav uspešan projekat je rađen i sa „rtanjskom metvicom”, vrstom  koja raste na malom području na Rtnju i u saradnji sa Institutom za biološka istraživanja je razmnožena, dobijeno je nekoliko hiljada jedinki, a zatim je deo njih vraćen u prirodu. I sada postoji u Bašti i čuva se na Institutu, u slučaju da joj se nešto desi na prirodnom staništu”, kaže Tomica.

Ceo tekst možete pročitati u štampanom izdanju časopisa „Nova ekonomija“

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Mislim da bi bilo dobro za sve nas da se postavljanje rasvete dva meseca ranije posebnim zakonom proglasi projektom od nacionalnog značaja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.