Bivša zastupnica “Fondacije za srpski narod i državu” Tatjana Vukić, koja je prema pisanju medija partnerka Andreja Vučića, uvećala je udeo u firmi Vista Rica, društvu za upravljanje investicionim fondovima povezanom sa Srpskom naprednom strankom.
Vukić je uvećala svoj udeo u akcionarskom društvu Vista Rica sa 50 na 75 odsto, objavljeno je u Centralnom registru hartija od vrednosti.
Iz vlasništva firme je istupio Srđan Davidović, koji nije poznat široj javosti, a preostalih 25 odsto je u rukama advokata Vojislava Nedića, oca bivšeg generalnog sekretara Vlade Srbije Novaka Nedića.
Društvo Vista Rica upravlja fondovima kao što su “Vista Rica Invest” i “Vista Rica Corporate”.
Kako je pisao nedeljnik Radar, u fond Vista Rica novac su uložili brat Ane Brnabić, Predrag Mali, Andrej Vučić, ali i brojni biznismeni čiji se uspon dovodi u vezu sa dolaskom SNS-a na vlast, kao što su Ostoja Mijailović, Davor Macura, Ivan Bošnjak, Dragoljub Zbiljić.
Fond “Vista Rica Invest” prošle godine imao je najveći rast od svih alternativnih investicionih fondova u Srbiji. Njegova vrednost na početku 2025. godine bila je 27,2 miliona evra, a na kraju 57,4 miliona.
“Vista Rica Corporate” je na početku prošle godine vredeo 15,9 miliona evra, a na kraju 26,9 miliona.
Prema pisanju Radara, predistražni postupak je pokrenut bar za četvoro biznismena bliskih SNS-u koji su uplaćivali novac u fond Vista Rica, ali se time njihov potencijalni spisak ne završava.
Među njima je i Zoran Popović, predsednik Nadzornog odbora Vista Rica i bliski saradnik Tatjane Vukić u mnogim njenim poslovnim poduhvatima, pisao je Radar.
“Pored Popovića, pažnju Tužilaštva za organizovani kriminal privukli su i dobitnici brojnih unosnih poslova na državnim tenderima, bračni par Dane i Anđela Šijan i sa njima povezane firme, kao i Manojlo Mandrapa, protiv koga je već vođen postupak u Specijalnom sudu zbog finansijskih malverzacija u koje su bila uključena neka njegova preduzeća”, navodi Radar.
Nakon što je krajem 2025. godine objavljen identitet pojedinih investitora u Vista Rica fond, Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu podiglo je optužni akt protiv bivše pomoćnice direktora Uprave za sprečavanje pranja novca Danijele Maletić i bankarske službenice M.S. zbog navodnog odavanja „poslovne tajne banke“.
SNS investicioni fond „eksplodirao“: Vista Rica duplirala vrednost u 2025. godini