U Srbiji je danas stupila na snagu dvogodišnja zabrana zapošljavanja u javnom sektoru i zakon kojim se u tom sektoru smanjuju plate veće od 60.000 dinara.
Izmenama Zakona o budžetskom sistemu koje su usvojene 6. decembra, ograničava se i ukupan broj privremeno angažovanih radnika na 10 odsto ukupnog broja zaposlenih u organu ili instituciji koja se neposredno ili posredno finansira iz budžeta.
Novi radnici mogu se zaposliti uz saglasnost tela Vlade Srbije, na predlog ministarstva ili drugog nadležnog organa, a predviđeni su i izuzeci za određene pozicije.
Da bi smanjila budžetski deficit Vlada Srbije će od 1. januara u javnom sektoru smanjiti plate više od 60.000 dinara. Iznos zarada u javnom sektoru koji premašuje 60.000 dinara biće umanjen za 20 odsto, a iznos veći od 100.000 dinara za 25 odsto.
Iznos za koji će biti umanjene zarade zaposlenima uplaćivaće se u budžet Srbije, istog dana kada se isplaćuju zarade.
Poreska uprava po isteku kalendarskog tromesečja kontrolisaće da li je poštovano pravilo o umanjenju neto zarada.
Za nepoštovanje odredbi zakona o smanjenju zarada predviđene su kazne od 500.000 do dva miliona dinara za instituciju i od 50.000 do 150.000 dinara za odgovornu osobu i osobu koja ne uplati razliku u iznosu zarade u budžet.
Rashodi za zaposlene u javnom sektoru u Srbiji veći su od tri odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), što je oko 900 miliona evra godišnje. To je, prema oceni Ministarstva finansija, posledica nekontrolisanog zapošljavanja i viših zarada u javnom nego u privatnom sektoru.
Kako se precizira, u Srbiji ima za pet do 10 odsto više zaposlenih u javnom sektoru na 1.000 stanovnika nego u drugim državama regiona, a zarade u javnom sektoru su za 35 odsto veće nego u privatnom.
„Izabrane satire“ Radoje Domanović.
Svaka Domanovićeva pripovetka, iako napisana napisana pre više od 100 godina, realistično opisuje današnje situacije u Srbiji.
alexandra.ivankovic@yahoo.com