Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici Odluku o obrazovanju pregovaračkog tima za vođenje pregovora sa Evropskom komisijom za uključivanje Srbije u evropski režim „U romingu kao kod kuće“, čime se stvaraju uslovi za koordinisano vođenje pregovora i usklađivanje domaćeg regulatornog okvira sa pravnim tekovinama Evropske unije (EU) u oblasti rominga.
Uključivanje Srbije u taj režim omogućiće građanima i privredi povoljnije korišćenje mobilnih komunikacionih usluga prilikom boravka u zemljama EU, a odluka predstavlja važan korak u procesu dalje integracije Srbije u jedinstveno evropsko digitalno tržište i jačanja saradnje sa EU u oblasti elektronskih komunikacija, navedeno je u saopštenju.
Na sednici je usvojen i Zaključak o utvrđivanju osnova za vođenje pregovora i zaključivanje Sporazuma o osnivanju Svetske organizacije za saradnju u oblasti veštačke inteligencije, čime Srbija stiče status jedne od osnivačkih članica ove međunarodne organizacije.
Istaknuto je da će ovo doprineti unapređenju naučno-tehnološke saradnje i razmene znanja i iskustava u oblasti razvoja i primene veštačke inteligencije, kao i razvoju zajedničkih istraživačkih i inovacionih projekata.
Cilj potpisivanja ovog sporazuma jeste osnivanje Svetske organizacije za saradnju u oblasti veštačke inteligencije, kao nezavisne međuvladine međunarodne organizacije, kojoj se priznaje pravni subjektivitet i koja će delovati u skladu sa odredbama ovog sporazuma, saopštila je Vlada Srbije.
Evropska komisija formalno predložila ukidanje rominga između EU i Zapadnog Balkana