Vlada Zimbabvea je odlučila da, pored dolara i južnoafričkog randa, kao platežno sredstvo uvede i japanski jen, kineski juan, indijski rupi i australijski dolar.
Zbog neuspelog sporazuma sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) i prazne državne kase, Zimbabve već pet godina nema nacionalnu valutu, preneo je RFI.
Međunarodne sankcije i drugi problemi izazvali su u Zimbabveu i veliki pad deviznog priliva od stranih turista, a zbog opšteg privrednog kolapsa zemlja je, posle razorne hiperinflacije 2009. godine, prestala da koristi sopstvenu valutu i prešla na američki dolar.
Ekonomska situacija u Zimbabveu počela je naglo da se pogoršava početkom minule decenije, kada je predsednik te afričke države, Robert Mugabe, naredio oduzimanje zemlje farmerima koji su mahom bili poreklom iz Velike Britanije i nekih drugih evropskih zemalja.
Takva politika izazvala je pad poverenja investitora a proizvodnja u Zimbabveu je drastično opala, posebno nakon uvođenja međunarodnih sankcija toj zemlji.
Dobri poznavaoci ekonomskih prilika u Zimbabveu navode da u zemlji sada oko 90 odsto radno sposobnog stanovništva nema posao, a velike farme koje su ranije oduzete evropskim zemljoposednicima potpuno su zapuštene.
Ekonomski analitičari, međutim, ne mogu da odgonetnu šta je svrha uvođenja novih moneta kao platežnog sredstva u Zimbabveu.
Najbolje je ne boriti se, vec joj se prepustiti. Leci u sneg zajedno sa voljenom osobom I valjati se. Osmehom docekati pahuljice, poljupcima obeleziti vece. I nemojte se opirati, vi sto od ljubavi bezite, zima je vreme kada su hladne duse gore od najhladnije zime. Zato, ove zime se ugrejte onom osobom na koju pomisliste na pocetku teksta. dimitrije.mitic@hotmail.rs