Estonija podržava inicijativu susedne Finske za ukidanje prakse pomeranja časovnika sat vremena unapred u letnoj sezoni, ali je još neodlučna za koje bi se vreme opredelila kao trajno.
Ministar ekonomije Kadri Simson rekao je da je praksa pomeranja časovnika za sat unapred prevaziđena brzim tehnološkim promenama i da više ne važe argumenti koji su važili kada je uvođena.
Estonska vlada pozvala se takođe na rezultate zdravstvenih studija koji idu u prilog takvom koraku. Za odluku je, međutim, potrebna podrška većine od 28 zemalja članica EU.
Evropski parlament je 8. februara pozvao Evropsku komisiju da „temeljno prouči i proceni negativne efekte prelaska na letnje, odnosno zimsko računanje vremena. U rezoluciji usvojenoj na zimskom zasedanju u Strazburu, Evropska komisija se poziva i da predloži promene postojeće regulative ako bude potrebno, objavljeno je na sajtu EP.
Poslanici EP su raspravljali o inicijativama da se ukine zimsko i letnje računanje vremena u Evropskoj uniji (EU) koje su pokrenute pošto su pojedine studije pokazale da pomeranje kazaljki za jedan sat dva puta godišnje „negativno utiče na ljudsko zdravlje, poljoprivredu i sigurnost u saobraćaju“.
Te inicijative su pokazale da je javnost zabrinuta zbog pomeranja kazaljki poslednjeg vikenda u martu i oktobru, a brojne studije nisu došle do konačnih zaključaka, ali su ukazale na negativne efekte po ljudsko zdravlje, rečeno je u raspravi.
Rezolucija kojom se traži detaljna analiza uticaja prelaska na letnje, odnosno zimsko računanje vremena usvojena je sa 384 glasa „za“ i 153 „protiv“, a 12 poslanika je bilo uzdržano.