NBS će nastaviti da vodi opreznu monetarnu politiku usmerenu na obezbeđivanje povoljnih uslova za dalji razvoj privrede i omogućavanje održivog privrednog rasta.
„Težićemo da se održavanjem niske i stabilne inflacije i stabilnosti deviznog kursa posebna pažnja posveti stvaranju uslova drugim ekonomskim politikama da postignu uspeh“, rekla je guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković na Kopaonik Biznis forumu 2014.
Ona je rekla da NBS računa na uspeh svih ostalih privrednih činioca, kako bi svi zajedno doprineli bržem razvoju domaće privrede, rastu životnog standara građana, smanjenju nezaposlenosti i u celini jačanju perpektiva domaće ekonomije.
Nekonvencionalne mere velikih i jakih industrijskih zemalja bile su relativno uspešne u ublažavanju posledica svetske ekonomske krize, ali i uslovile znatan priliv kapitala u zemlje u razvoju, kao što je Srbija, rekla je Tabaković i napomenula da je integracija u svetske finansijske tokove učinila je Srbiju izuzetno osetljivom na ponašanje medjunarodnih investitora.
„Zato sve centralne banke, poput naše, moraju svoju monetarnu politiku da sprovode sa velikom opreznošću i u skladu sa oporavkom celokupne svetske privrede, koji je i dalje spor i neizvestan“, ocenila je guvernerka NBS.
Tabaković je rekla da vođenje ekonomske politike ne sme da stane ni u vreme izborne kampanje i ukazala da, ako svi radimo svoj posao na pravi način, uspeh neće izostati.
Poslednja ekonomska kriza je pokazala da se instrumeti monetrane politike mogu koristiti u kombinaciji sa drugim makroekonomskim merama, jer se ispostavilo da inflaciono targetiranje nije dovoljno za obezbeđivanje stabilnosti tržišta, ocenila je Tabaković.
U visokoevroizovanoj privredi kakva je u Srbiji, NBS je bila posvećena održanju stabilnosti dinara, jer njegovo prekomerno dnevno slabljenje ili jačanje može da destabilizuje domaću ekonomiju, podsetila je ona.
Tabaković je posebno ukazala da ostaje otvoreno pitanje donošenja adekvatnih ekonomskih mera, zbog prelivanja uticaja mera najvećih svetskih ekonomija na Srbiju.
Sertić: Da virus iz privrede ne pređe na banke
Najveći izazov za Srbiju u narednim godinama biće postizanje privrednog rasta i povećanje realne održive zaposlenosti, izjavio je predsednik Privredne komore Srbije Željko Sertić.
Sertić je, na Biznis forumu na Kopaoniku, rekao da je postavljeni ovogodišnji rast BDP-a od jednog procenta realan, ali ni izdaleka dovoljan za ono što je Srbiji potrebno, s obzirom na stopu nezaposlenosti i probleme koje ima.
„Uveren sam da će fiskalna konsolidacija i strukturne reforme koje su najavljene omogućiti povećanje BDP-a u narednim godinama u skladu sa onim što će nam biti potrebno“, rekao je Sertić.
Kratkoročni problemi koji postoje u privredi jesu, pre svega, nelikvidnost i nesolventnost i na tom nivou bi vlada, NBS, banke i poslovna zajednica morali da nadju brzo rešenje, jer će nam se dogoditi da „virus iz privrede pređe na bankarski sektor“, rekao je predsednik PKS.
Prema njegovom mišljenju, Srbiji je potreban održiv model finansiranja privrednih aktivnosti i jasna politika podsticaja za domaće i strane kompanije.
Privreda očekuje i smanjenje administrativnih opterećenja, rekao je Sertić i dodao da se zalaže za poresku reformu čije će sprovodjenje trajati, ali je važno da u nekom izglednom vremenu smanjimo poreze i doprinose na plate kako bi ukupni troškovi rada bili manji i kako bi se povećala likvidnost privrede.
„Važno je da donesemo set mera na celovitom suzbijanju sive ekonomije. Reforma javnog sektora jedna je od najvažnijih stvari koje treba da uradimo, kao i podizanje efikasnosti administracije i sudstva i bolja koordinacija inspekcijskih službi“, zaključio je Sertić.
Mislim da bi lepo bilo da pročitamo nastavak Životinjske farme, Džordža Orvela, da vidimo kako je kad svinje padnu s’ vlasti. 🙂
sladja.m.zdravkovic@gmail.com