Srbija

05.03.2014. 10:07

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Udeo nenaplativih kredita u privredi oko 40 odsto

Srbija

05.03.2014. 10:07

Udeo nenaplativih kredita prema privredi dostigao je blizu 40 odsto i preti da smanji na minimum kreditnu aktivnost, rečeno je na Kopaonik Biznis forumu.

Učestvujući na večernjem panelu posvećenom bankaskom sektoru, predsednik Izvršnog odbora Erste banke Slavko Carić upozorio je da zbog velikog udela nenaplativih kredita prema realnom sektoru Srbije, banke smanjuju izloženost prema privredi i dolazi do odliva kapitala iz Srbije.

Carić je naveo i da je ukupan profit bankarskog sektora Srbije u 2013. iznosio 14,2 milijarde dinara, što je najslabiji rezultat od 2007. godine. 

Predsednik Izvršnog odbora AIK banke Vladimir Čupić upozorio je da rast nenaplativih kredita može dovesti do zaustavljanja kreditne aktivnosti u zemlji. Čupić je naveo podatak da rast nenaplativih kredita za 10 odsto može dovesti do pada kreditne aktivnosti za dva odsto. 

On se zauzeo da se podaci o kašnjenju u otplati kredita javno objavljuju, ocenjujući da se taj problem može rešiti angažovanjem države, kroz formiranje tela u kome će učestvovati nekoliko ministarstva, predstavnika katastra i pravosudja. 

Predsednik Upravnog odbora Sosijete Ženeral banke Goran Pitić rekao je da je situacija u bankarskom sektoru u 2014. teža nego prošle godine i deo problema je neefikasnost države. 

Pitić je rekao da je jedno od rešenja čišćenje negativnih bilansa iz portfolija banaka, odnosno nenaplativih potraživanja, za šta je najviše kriv menadžment banaka koji odobrava kredite pravnim licima i pri tom ne vodi računa da li su oni kreditno rizični. 

Treba učiniti mnogo napora da se u Srbiji stvori ambijent izvesnosti poslovanja, a država može da učini mnogo tako što će da kontroliše ko upravlja u javnim preduzećima i da poveća efikasnost pravosudja, odnosno, izvršnog postupka, rekao je Pitić.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Konacno je uzeo slobodnog vremena da obrati paznju na opoziciju, jer kako smo slusali godinama vec od 2012-te on radi po 12 sati a nekada i do 18 sati dnevno svaki dan ceo dan i nema vremena da obraca paznju na medije, novine, ili televiziju – ali zasigurno se ne skida sa istih medija, novina i TV programa narocito kada su monolog-konferencije u pitanju.

    Sto se tice njegove analize, neka je zadrzi za sebe. Narod ce dati svoj sud gde su bili pre 5 godina, i da li bolje zive ili losije. Ako zive bolje, nema brige, pobedice SNS i SPS sa svojom ultra-all-inclusive koalicijom.

    Sto se tice hvalisanja sa „Suficitom“ to samo lud covek moze da uzme zdravo za gotovo. Ne moze neko da prica o suficitu a gura zamlju u dodatni javni dug u proseku 2-2.5 milijarde evra NOVOG DUGA godisnje.

    Da razjasnim, on ovde pominje 11 i 6 milijardi … ne kaze dinara, jer to je par miliona evra, a koji su izvuceni iz statistike radi potrebe hvalisanja po medijima… i sta jos ne govori jeste da u proseku pozajmljuje Srbija na godisnjem niviou DODATNOG NOVOG DUGA od 250 do 300 miljardi dinara.

    Pocevsi od budzeta, vidi se koji je planiran prihod a koji rashod – i uvek smo tu negde u planiranom deficitu od 70-80 pa do 200-300 milijardi dinara. Govoreci o bilo kakvom suficitu je ravno ludosti, jer mi nismo imali suficit gde mozemo da vracamo dugovanja jos od vremena Tita.

    Javni dug je smanjen za vreme Kostunice i to vidimo 2008-e kada je javni dug bio 8.78 milijardi evra… to se zove vracanje duga, to se zove NAPREDAK… 2012-te dug je bio 15.5 milijardi evra… znaci DS-SPS koalicija je pocela zaduzivanje i u jos gorem tempu pojacala je koalicija SNS-SPS od 2012 pa do dan danas… ko normalan pozajmljuje tolike pare a da jedan obor za svinje ili kokosinjac nije otvorio… da ne pominjem pogone fabrike gde su nasi radnici dobili poslove i da privredjuju svojoj zemlji?!??!?!

    Dakle, i dalje prodaje maglu, i dalje se gubi u svojim umisljenim bajkama i monolozima, pitanje je samo dokle ce to narod trpeti.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.