Ukupno bogatstvo Amerikanaca dostiglo je rekordan nivo u poslednjem tromesečju prošle godine zahvaljući skoku na berzama i obnovi vrednosti nekretnina.
Podaci koje je objavila američka centralna banka ne uključuju rast inlacije i povećanje stanovništva, tako da je nominalno bogatstvo prosečnog Amerikanca i dalje manje nego pre izbijanja krize.
Ukupna imovina domaćinstava u SAD u poslednjem kvartalu 2013. porasla je za skoro 3.000 milijardi dolara na 80.700 milijardi dolara, navodi se u izveštaju Federalnih rezetrvi.
Akcije i investicioni fondovi američkih domaćinstava porasli su za skoro 1.700 milijardi dolara, odnosno devet odsto, dok je vrednost njihovih nekretnina porasla za 400 milijardi dolara, što je povećanje od dva odsto.
Takođe su povećane sume na tekućim računima Amerikanaca, kao i ušteđevine za penziju i penzioni fondovi.
Na početku ove godine, međutim, zabeležen je sporiji rast vrednosti akcija i nekretnina.
Recesija posle krize 2008. godine naglo je smanjila bogtastvo Amerikanaca, pošto je u prvom kvartalu 2009. ono palo na 55.600 milijardi dolara. To je za 19 odsto manje od rekordne vrednosti pre recesije od 68.800 milijardi dolara.
Od tada se bogatstvo u SAD povećalo, ali nisu sve porodice jednako dobro prošle. Veći deo rasta bogatstva posledica je dobitaka na akcijama, pri čemu oko 10 odsto domaćinstava poseduje oko 80 odsto akcija. Veći deo bogatstva srednje klase se oslanja na vlasništvo na kućom ili stanom, a vrednosti nekrentina su i dalje ispod rekordnog nivoa iz 2006. godine.
U podacima Federalnih rezervi nisu uzeti u obzir rast infalcije i povećanje stanovištva.
Prošlog meseca su ekonomisti s univerziteta Ohajo stejt uračunali oba faktora i zaključili da je sredinom 2013. ukupno bogatstvo prosečnog domnaćinstva u SAD i dalje 14 odsto ispod rekorda zabeleženog pre recesije.
SVAKA REC JE NA MESTU.ALI U ZAJECARU VLADA MEDIJSKI MRAK ….
TREBA NESTO PREDUZETI……JA CU SVAKAKO DATI GLAS VUKU JEREMICU
JER NE ZELIM DA IDEM IZ ZEMLJE…