Generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić rekao je da su neosnovane tvrdnje da banke iznose profit iz Srbije i da pljačkaju građane.
„Svih 29 banaka u Srbiji završilo je 2013. uz dobit od 14 milijardi dinara, odnosno oko 120 miliona evra, pre plaćanja poreza. To je prinos na kapital od oko dva procenta, tako da sami možete da zaključte da li se tu može govoriti o iznošenju profita“, rekao je Dugalić na konferenciji za novinare.
Kako je rekao, svih 29 poslovnih banka zajedno je u 2013. imalo manju dobit od pojedinačne dobiti Naftne idustrije Srbije, Telekoma ili Elektroprivrede Srbije.
„Godinama imamo sličnu sutuaciju, samo što se godinama prozivaju banke zbog enornih profita i niko ne spominje te kompanije. Svi kažu da je izvanredno kada kompanija ostvari 16 milijardi dinara, što je za pohvalu, ali kad 29 banaka ostvari dobit, iako manju od te, svi govore o tome kako banke pljačkaju narod“, rekao je on.
Dugalić je istakao da se februara ove godine nastavio zabrinjavajući trend smanjenja kreditne aktivnosti banka koji je počeo 2013. godine.
Posebno, kako je rekao, zabrinjava trend smanjenja kreditiranja privrede, dok je kod kredita stanovnštu zabrinjavajuće smannjenje stambenih kredita, koji u ukupnom broju učestvuju sa oko 60 odsto.
Po rečima Dugalića, zabrinjava izuzetno visok procenat nenaplativih kredita koji je u proseku 22,8 procenata – kod preduzeća 29,1 procenata, kod preduzetnika 21,5 od ukupnog broja odobrnih kredita, a kod gradjana 8,8 odsto.
Kako je napomenuo, prosek za celu Srbiju iznosi je u februaru 22,8 odsto, što je gora situacija nego u januaru.
Docnja u otplati zajmova kod pravnh lica iznosila je u februaru 16,4 odsto, kod građana se već nekoliko meseci povećava za po 0,1 odsto i u februaru je ta stopa dostigla 5,2 procenta, što je posledica pada standarda, gubitka posla…,objasnio je Dugalić.
Komentarišići standard građana Srbije, generalni sekretar UBS je rekao da u Evropi trenutno nema niže prosečne zarade od 330 evra, koliko iznosi u Srbiji, jer čak i Makedonija ima više zarade.
„Kratkoročno nije moguće reći kako to stanje rešiti, dok je dugoročno jedino rešenje dolazak investitora, pokretanje prizvodnje i rast standarda, što će povećati agregatnu traznju“, rekao je on.
Spremnost da uticem na buducnost svoje zemlje.Zalaganje da se narod ove zemlje oseca bezbedno.Da za vreme svog mandata Srbiju ucinimo Evropskom modernom drzavom.Investiramo prvenstveno u obrazovanje da mladi i obrazovani ostaju u svojoj zemlji .Da zajednickim snagama zaustavimo prodavanje fabrika ,da njima upravljaju obrazovani ,strucni POSTENI ljudi.Nizasta nije kasno ako ispravno razmisljamo i posteno!