Dobru reklamu, ali ne i toliko virtuelnog novca, dobile su kompanije u regionu koje su uvele plaćanje bitkoinom.
Dubrovčanka Lucija Neal sa suprugom izdaje apartmane u naselju Sustjepan, kao i mnogi drugi meštani. Ali ono po čemu su jedinstveni, ne samo u tom gradu, već i u regionu, jeste mogućnost plaćanja virtuelnim novcem – bitkoinom.
Iako za plaćanje bitkoinom nude 10 odsto popusta za smeštaj, još niko od gostiju nije posegnuo za svojim digitalnim novčlanikom, ali je bilo nekoliko zainteresovanih, kaže ova preduzetnica i vlasnica apartmana.
„Moj suprug je programer i prati novitete u digitalnom svetu, a oboje smo zainteresovani za dizajn novčanog sistema. Bitkoin ima ogroman potencijal i hteli smo da uvedemo valutu i projekat , a kako se povećava broj ljudi i firmi koji prihvataju bitkoin, tako on dobija na snazi i pouzdanosti pa smo odlučili da se uključimo i postanemo deo mreže“ , objašnjava Nil, koja je i predsednica udruženja Budućnost novca .
Nakon što su uveli mogućnost takvog plaćanja, mediji širom sveta pisali su o njima, jer, saglasni su stručnjaci, sve što je vezano za bitkoin je vest.
Dobru reklamu, ali ne i toliko bitkoina, dobile su i druge, retke kompanije i ugostitelji u regionu koji su napravili takav potez.
U Hrvatskoj je to jedan portal koji se bavi trgovinom veb – domenima, u Srbiji jedan restoran , zatim i jedna gimnazija u Novom Sadu koja nudi plaćanje školarine virtuelnom valutom.
U ostalim zemljama u regionu za sada nije bilo takvih ponuda, budući da je bitkoin mnogima na ovim prostorima još misterija.
Obećala bih da ih neću lagati.
lelastankovic@outlook.com