Srbija

15.04.2014. 09:58

Novosti

Autor: Nova Ekonomija

Želvoz: Firma se raspada, a rukovodioci bahato troše novac

Srbija

15.04.2014. 09:58

Dok su radnici štrajkovali bez plata, odgovorni u Želvozu lane su na telefoniranje, službena putovanja i kafanske ručkove potrošili skoro sedam miliona dinara.

Zbog ovako nezakonitog poslovanja, uslediće i podnošenje krivičnih prijava – najavljuje novoizabrani zastupnik državnog kapitala Milorad Stojković.

Podsetimo, agonija Želvoza počela je u junu 2011, posle raskida privatizacije i odlaska rumunskog Grampeta, kada je ova smederevska firma vraćena državi i ušla u proces restrukturiranja. Od tada do danas, iz Fonda za razvoj u Želvoz je ušlo milijardu i 157 miliona dinara, odnosno nešto više od 10 miliona evra.

„Podaci do kojih sam došao su frapantni. Samo u prošloj godini, potrošen je milion i po za mobilne telefone i 4,2 miliona dinara na reprezentaciju, najviše za kafanske račune. Da li je normalno da firma čiji su radnici na ulici, sa transparentom „Deca su nam gladna“, potroši tolike pare na ručkove“, kaže Stojković, koji je u februaru postavljen na predlog Agencije za privatizaciju. 

Navodeći i da je na službena putovanja po svetu, tokom 2012, potrošeno 1,4 miliona dinara, sagovornik ističe da od silnih odlazaka u Nemačku, Italiju i Austriju fabrika nije imala nikakve koristi. 

„Predsednik Nadzornog odbora imao je na raspolaganju automobil u Beogradu i ovo vozilo kod nas je dolazilo samo na registraciju. Naravno, imali su i biznis kartice na račun firme, za kupovinu goriva, koje su koristili sve dok je bilo novca“, nastavlja Stojković i veli da je o svemu obavestio Agenciju za privatizaciju i sindikate. 

Kaže, deo sindikata – koji podržava rukovodstvo – ćutao je dok se novac bahato trošio, a neki radnički predstavnici pisali su krivične i prijave Agenciji, ali se niko nije oglasio. 

Na vanrednoj skupština akcionara, prošle sedmice, razrešen je dosadašnji Nadzorni odbor i predložen novi. Ipak, nenamenskim trošenjem novca poreskih obveznika – po svemu sudeći – moraće da se pozabave i druge nadležne institucije. 

Iz fabrike je, tokom poslednje dve godine, otišlo 920 radnika i u firmi ih je trenutno 355. Nova privatizacija ili stečaj – dva su moguća scenarija za Želvoz, a država tek treba da odluči za koji će se opredeliti.

Jedan član Nadzornog odbora, u januaru ove godine, na mobilni telefon koji plaća Želvoz potrošio je 35.707 dinara, tvrdi Milorad Stojković, precizirajući da su u fabrici bila 244 službena aparata i 200 kartica, a neki radnici zaduživali su i po nekoliko telefona.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. A ni reč o tome da vlast, od desetina hiljada penzionera, po protivustavnom zakonu o privremenom načinu isplate penzija godinama otima od deset to dvadeset pet posto onoga što su zaradili i treba da dobiju po pravosnažnim rešenjima koja poseduju. Svaka mu čast. I on mlati praznu slamu i prodaje „muda za bubrega“ u korist onih koji ga plaćaju. I boli ga što radnik u Srbiji skapava za mizeriju i što je desetine hiljada penzionera pokradeno.Zašto bi se on sekirao kada je raja u Srbiji srećna i zadovoljna kako vlast i televizije pričaju.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.