Zakonodavac je obavezao poslodavce da svakog meseca uplaćuju poreze i doprinose, ali ne i zaradu za svoje zaposlene radnike.
Kada je tačno pre dve godine donet propis po kome poslovne banke Poreskoj upravi obavezno dostavljaju podatke o uplatama poreza i doprinosa, čime se krenulo u opsežnu kontrolu poslodavaca, država istim zakonom nije zaštitila i zaposlene, piše Politika.
Da je to tada učinila danas se ne bi dešavalo da tek svaki peti poslodavac u Srbiji redovno isplaćuje zarade, a da pojedini radnici i po sedam godina čekaju na svoju platu, a da pri tom poslodavac ne bude čak ni opomenut.
Upitana da li je tačno da ima onih koji po 90 meseci ne primaju platu, Ranka Savić, presednik Asocijacije samostalnih i nezavisnih sindikata Srbije, kaže, da toliko dug period plate ne primaju ni radnici čije su firme u restrukturiranju.
Činjenica je da platu od oko 20.000 dinara redovno prima oko 400.000 radnika, dok oko pola miliona njih u privatnom sektoru platu prima s manjim ili većim zakašnjenjem.
„Tačno je da tek svaki peti poslodavac u Srbiji redovno uplaćuje zarade svakog meseca. Mnogo je, međutim, onih koji uplaćuju redovno poreze i doprinose, ali ne daju i plate. Svega toga ne bi bilo da je zakonom pre dve godine rešeno pitanje odgovornosti poslodavca koji izbegava da isplaćuje zarade“, kategorična je ona.
ASNS zato insistira da se ovo pitanje reši novim zakonom o radu.
Prema raspoloživim podacima ukupan dug poslodavaca za neuplaćene doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje je oko 250 milijardi dinara. Pitanje je koliko je od tog novca naplativo.
Savić podseća da je ovaj sindikat pre tri godine predlagao vladi da se ovakav „previd” poslodavaca smatra krivičnim delom, kako je to u Hrvatskoj.
„Insistiraćemo da se oni poslodavci koji ne isplaćuju zarade uz poreze i doprinose kažnjavaju i to zaplenom lične imovine. Sadašnji propisi predviđaju simboličnu kaznu za poslodavce od nekoliko desetina hiljada dinara. Ali ko je još čuo da je neki poslodavac u Srbiji platio kaznu, jer nije isplatio zaradu radnicima“, pita Savić.
Na pitanje koliki je procenat onih poslodavaca koji realno zbog teške ekonomske krize ne mogu na vreme da isplaćuju zarade, Savićeva kaže, da je bez sumnje takvih najviše, ali isto tako ima i onih koji žive na vrlo visokoj nozi, a čiji radnici mesecima nemaju plate.
Zato se i savetuje radnicima da ne čekaju duže od mesec dana da im kasni plata, već da napišu tužbu ili da štrajkuju.
Boban Atanacković, presednik Unije poslodavaca Srbije, kaže da bi zakonski najstrože trebalo kazniti poslodavce koji imaju, a neće da isplaćuju plate.
„Zakon mora da se promeni. Da prioriteti i države i poslodavaca budu porezi i doprinosi, ali i zarade. Osim toga zakon propisuje da svaka firma, koja tri meseca nema mogućnosti da isplati zarade, ide u stečaj“, kaže Atanacković.
Prema raspoloživim podacima Inspektorat za rad je prošle godine podneo 2.680 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka protiv poslodavaca od čega je 1.878 zbog neisplaćivanja zarada.
Где ли је сада министарка Зорана М. да стане на страну закона и помогне у рушењу нелегалног објекта? Није ваљда да је нека гондола на Златибору, једини нелегални објекат у Србији? Ако је Стаматовић локални шериф, шта ли је овај муфтија сремски, муфтија ново пазарски – коалициони партнери за које закони државе Србије не важе!?!