Srbija

08.08.2014. 14:18

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

U Srbiji uposleno svega 25 odsto građevinskih kapaciteta

Srbija

08.08.2014. 14:18

Građevinci u Srbiji su u teškom položaju, s obzirom na to da su kapaciteti građevinske operative uposleni svega između 20 i 25 odsto, kaže Goran Rodić.
Rodić koji je potpredsednik Građevinske komore Srbije povodom Dana građevinara kaže da se u 2015. očekuje zamah te industrije.
„Nadamo se da će do kraja 2014. nešto da se pokrene i iduće godine očekujemo pun zamah građevinske industrije, jer ima nagoveštaja da će se raditi značajni poslovi u zemlji i inostranstvu“, rekao je Rodić, čestitajući srpskim neimarima današnji praznik.

U EU traže srpske zanatlije

Rodić kaže da je jedna od ohrabrujućih vesti za srpske građevinare to što su „Putevi Užice“ nedavno ugovorili posao u Moskvi vredan 500 miliona dolara, gde će biti uposleno oko 1.500 ljudi, od kojih će oko 1.000 biti angažovano iz Srbije. „Putevi Užice“ su, kako navodi, pored velikog posla koji su imali u Sočiju gde su gradili objekte za ovogodišnju zimsku Olimpijadu, u vrednosti većoj od milijardu dolara, dobili i izgradnju objekata za Naučno-istraživački centar u Moskvi u vrednosti od 500 miliona dolara. 
„Oni će raditi kompletan posao po sistemu ključ u ruke“, naglasio je Rodić. 
Prema njegovim rečima, radovi na tom projektu su već počeli i do sada je angažovano oko 500 radnika a koristiće se i domaća oprema. 
„To je značajan posao za našu građevinsku industriju. U narednom periodu će se otvarati veliki poslovi za upošljavanje srpskih građevinskih kapaciteta u okviru priprema za Svetsko prvenstvo u fudbalu koje će biti održano u Rusiji 2018. godine“. 
Građevinska komora Srbije, navodi sagovornik Tanjuga, očekuje dosta posla u zemljama EU, s obzirom na to da već traže srpske „zanatlije“, posebno građevinare, a očekuje se da će biti dosta posla za naše radnike i u Alžiru. 
„Pored toga što imamo gradilišta po Africi i Južnoj Americi, koja pokriva Energoprojekt, očekujemo da će iduće godine država da krene sa investicijama u masovnoj stambenoj izgradnji, koja bi u znatnoj meri zaposlila stambenu industriju, kao i planirana gradnja putnih koridora i pruga, sistema za vodosnabdevanje, uređenje Moravskog sliva, projekta ‘Beograd na vodi’…“, dodaje Rodić. 
On očekuje da će građevinska operativa uposliti barem 50 odsto svojih kapaciteta, a ne kao do sada između 20 do 25 odsto.

Mora se čuvati i zanatska elita

Povodom izmena Zakona o planiranju i izgradnji, koje bi trebalo da budu usvojene početkom septembra, Rodić kaže da je Građevinska komora dostavila neke primedbe na taj akt i ocenjuje da će on značajno skratiti vreme izdavanja građevinskih dozvola a da bi se to obistinilo administracija koja radi na tim poslovima mora da bude osposobljena, posebno u lokalnim samoupravama koje će najviše dozvola i izdavati. 
Svaki zakon kada se donese, kako je rekao, mora da prođe fazu „utezanja“ podzakonskim aktima i najvažnije je da on ne ostane samo na papiru već i da se primenjuje. 
„To bi znatno poboljšalo investicione uslove u zemlji, pa bi mnogi investitori započeli ulaganja u početku u manjem obimu a kasnije i u većem“, kaže Rodić, dodajući da esnaf mora da ima značajniju ulogu, pošto se do sada slabo za šta pitao. 
On smatra da postoji dosta problema u tom sektoru upravo zato što imamo mnogo institucija „koje do sada u građevinskoj industriji nisu pokazale zavidan nivo“. 
Prema njegovim rečima, mnogo se lutalo i bilo je dosta šupljih projekata, nad mnogima od njih, u kojima je država investitor, nadzor nije radio svoj posao a i malo je bio angažovan domaći nadzor. 
Takođe, Rodić je upozorio i da nešto mora da se preduzme kako ne bismo izgubili „zanatsku elitu“ i došli u situaciju, ne samo da imamo probleme sa izgradnjom novih objekata, već i održavanjem postojeće infrastrukture.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Trebate li hitni financijski kredit?
    * Vrlo brzo i neposredno prijenos na vaš bankovni račun
    * Otplata počinje osam mjeseci nakon što dobijete novac
    bankovni račun
    * Niska kamatna stopa od 2%
    * Dugoročna otplata (1-30 godina) Duljina
    * Fleksibilni uvjeti zajma i mjesečna plaćanja
    *. Koliko je vremena potrebno za financiranje? Nakon podnošenja zahtjeva za kredit
    Možete očekivati preliminarni odgovor manje od 24 sata
    Financiranje u 72-96 sati nakon primitka potrebnih informacija
    od tebe.

    Kontaktirajte ovu legitimnu i licenciranu tvrtku, ovlaštenu
    Dati financijsku pomoć svima
    Za više informacija i obrazac za prijavu kredita

    E-pošta: cashfirmarena@gmail.com

    Lijepi Pozdrav
    Sir Joel Williams
    TVRTKA ZAHTJEVA ZA NOVČANU TVRTKA
    direktor tvrtke
    Tel: +601111850392
    E-pošta: cashfirmarena@gmail.com
    Webisite: cashfirmarena.wordpress.com
    w

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.