Kineska vlada radi sa kineskom akademijom inženjerstva na sopstvenom operativnom sistemu, koji bi trebalo da predstavlja zamenu za platforme kao što su Windows i Android.
Kineski operativni sistem bi trebalo da bude dostupan za desktop kompjutere vrlo brzo, možda čak i od oktobra, a postoje planovi da se ovaj OS prilagodi i za mobilne uređaje u budućnosti.
Međutim, zašto bi Kina želela da zameni sisteme koji se već godinama razvijaju, ili čak decenijama u slučaju Windowsa? Sve ima veze sa sigurnošću.
Kina je izuzetno zabrinuta, možda čak i paranoična, u vezi sa mogućim prisluškivanjem SAD.
Veruje se, ili barem predviđa, da će kineski OS za desktope početi da menja Windows operativni sistem u roku od nekoliko godina, dok bi na mobilnim uređajima on mogao da se nađe za 3 do 5 godina.
Kina ima tržište koje je prilično fokusirano na Android, a u poslednje vreme sve veći broj kompanija polako se približava internacionalnim tržištima.
Kompanije kao što su OnePlus, Oppo i Xiaomi svojim proizvodima (One Plus One i Xiaomi Mi 3) skrenule su pažnju kupaca van Kine. Međutim, postavlja se pitanje: Da li će usvajanje novog operativnog sistema umesto Androida usporiti ili ubrzati njihov prodor na druga tržišta?
Kako građanin Beograda, u kome sam već sedma decenija, ne slažem sa ovakvom idejom jer objašnjenje kako to svi rade je slabo, mi nismo kao „svi“, kod nas nije kao kod drugih i to ujedno znatno komplikuje posao oko naplaćinvanja, oko toga ima jako mnogo administracije, obezbeđenje, blagajne i dr .Uostalom prosto je neverovatno šta vam sve „pada na pamet“, a ne kako da osmislite bolji sadržaj i doživljaj samog obilaska ove naše istorijske baštine, da poboljšate bezbednost šetača i iz tog prostora uklonite razne sumnjive tipove, skitnice i vucibatine koje caruju tim prostorom, tako da mnogi beograđani (kao i ja) tamo i ne idu!