Stručnjaci predviđaju dobar rod suncokreta, ali i nisku otkupnu cenu.
Uljari će, kako smo saznali, unapred suncokret plaćati 27 dinara, kao i prošle godine. Paori, međutim, traže 40 dinara.
„Suncokret na poljima izgleda od zelenog do zrelog, tako da će žetva sigurno trajati do kraja septembra“, priča Vukosav Saković, predsednik Fonda za žito.
„Prema dosadašnjim prinosima, poljoprivrednici mogu da budu zadovoljni. Tako da do kraja žetve ne bi trebalo da bude nekih većih odstupanja. Očekuje se prinos od tri tone po hektaru, tako da će to biti slično kao i prošle godine, kada je ukupan prinos suncokreta bio 500.000 tona.
Kako kaže Saković, to će biti dovoljno za naše uljare, ali i za izvoz. Sa cenama, smatra on, nikada ne mogu da budu zadovoljne obe strane.
„Na svu žalost, cene suncokreta su niske i u svetu. Ne bi trebalo da bude niža cena od prošlogodišnje, a da li će biti viša, potvrdiće tržište. Ni ovde niko ne određuje cenu, već se pođe od akontacija, pa kako se prodaje. Poljoprivrednici nisu bili zadovoljni ni prošle godine cenom od 27 dinara, a tek neće biti ove godine. S druge strane, ni uljare ne mogu da plate skupo suncokret, jer ne mogu posle da izvezu skupo ulje, a ni da ga prodaju“, kaže on.
U Srbiji je posejano skoro 190.000 hektara suncokreta. Prema nekim procenama, ukoliko bi rod bio više od 500.000 tona, uljare bi mogle da proizvedu oko 250.000 tona ulja. Naše potrebe zadovoljava 100 hiljada tona, dok bi ostalo sve bilo za izvoz.
Radovi ce biti gotovi sredinom jeseni, jer radi se brze, jace, bolje, pa se sve zavrsava pre roka