Srbija

01.09.2014. 13:16

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Danas je prva godišnjica primene SSP-a

Srbija

01.09.2014. 13:16

Srbija danas ulazi u drugu godinu primene Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, čiji je osnovni cilj bio stvaranje zone slobodne trgovine.

Tim sporazumom je, kako je saopštila Kancelarija za evropske integracije Vlade Srbije, stvoren uređen i predvidiv režim trgovinskih odnosa sa EU, što je doprinelo boljem privrednom okruženju za poslovanje i investiranje u našoj zemlji, što za posledicu ima činjenicu da je EU najveći investicioni partner Srbije.

EU je najvažniji spoljnotrgovinski partner Srbije sa kojom je obavljeno 64,3 odsto spoljnotrgovinske razmene u prvih šest meseci 2014. godine.

Izvoz u EU u prvih šest meseci ove godine porastao je za 16,1 odsto kada se poredi sa istim periodom u 2013. godini, a uvoz je povećan za 4,3 odsto. 

Srbija, dakle, beleži konstantan rast izvoza na tržište EU praćen stalnim, ali smanjenim rastom uvoza iz Evropske unije, što je rezultiralo umanjenjem trgovinskog deficita u razmeni sa EU. 

Dok je 2008. godine pokrivenost uvoza izvozom u razmeni sa EU bila 44,4 odsto, u prvoj polovini ove godine iznosila je 76,6 procenta, što predstavlja značajan napredak u poređenju sa prošlom godinom, a trgovinski deficit smanjen je za 21,7 odsto. 

Kada su u pitanju najvažnije izvozne destinacije za srpske proizvode u EU, u prvih šest meseci 2014. godine Italija zauzima prvo mesto (sa 28,4 procenta ukupnog izvoza Srbije u EU), sledi Nemačka (18,7 odsto), te Rumunija, Slovenija i Hrvatska. 

Na uvoznoj strani, Nemačka je zauzela prvo mesto (sa 18,9 procenta ukupnog uvoza Srbije iz EU), sledi Italija (18,7 odsto), zatim Poljska, Mađarska, Austrija i Francuska. 

Zahvaljujući automobilskoj industriji, Srbija je ostvarila suficit u trgovini sa Italijom, glavnim spoljnotrgovinskim partnerom iz EU. 

Broj zemalja članica EU sa kojima Srbija beleži trgovinski suficit je povećan i u prvih šest meseci ove godine, tako da je Srbija ostvarila pozitivan bilans i u trgovini sa Rumunijom, Kiprom, Portugalom, Litvanijom i Bugarskom.

EU je jednostrano liberalizovala uvoz robe iz Srbije još 2000. godine, dok je Srbija postepenu liberalizaciju uvoza robe iz EU završila 1. januara 2014. Prosečna carinska zaštita na uvoz robe iz EU od početka ove godine do članstva Srbije u EU iznosi 0,99 odsto, dok je uvoz za 95,1 procenta proizvoda u okviru carinske tarife u potpunosti liberalizovan. 

Potpuna liberalizacija nije predviđena za strateške poljoprivredne proizvode koji će zadržati carinsku zaštitu do momenta ulaska u članstvo EU. Pored stvaranja zone slobodne trgovine, Srbija je potpisivanjem SSP preuzela i obavezu da usklađuje svoje zakonodavstvo sa pravnim tekovinama EU, a, nastavljajući ranije poslove u ovoj oblasti, Vlada Srbije je 31. jula 2014. godine usvojila revidirani Nacionalni program za usvajanje pravnih tekovina EU (NPAA) kojim su definisane mere i aktivnosti u periodu od 2014. do 2018. godine.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.