Zbog visokog kursa funte i slabljenja potražnje na ključnim tržištima, kao što su SAD i Kina, izvoz škotskog viskija je pao u prvom polugodištu čak 11 odsto.
Pad na 1,99 milijardi funti je najveći od 1998. godine, što je izazvalo zabrinutost u Škotskoj, jer izvoz viskija čini 85 odsto ukupnog izvoza hrane i pića, prenosi portal Seebiz.
O tržištu viskija se proteklih dana govorilo i u kontekstu prošlonedeljnog referenduma za nezavisnost, a ovi podaci su izazvali dodatnu zabrinutost u Škotskoj u vezi dugoročnih izgleda te industrije.
Očekujući rast potražnje u svetu, najveći proizvođači, kao što su „Diageo“ i „Pernod Ricard“, posljednjih godina su uložili oko dve milijarde funti u povećanje proizvodnih kapaciteta, pokazuju podaci udruženja „Scotć Whiskey Ašociaton“ (SWA).
„Poslednji podaci pokazuju nam da se uspeh škotskog viskija ne može uzimati zdravo za gotovo. Treba nam podrška vlade da bi se uklonile trgovinske prepreke i omogućio pristup inostranim tržištima“, izvršni direktor SWA David Frost.
Smatra da je uzrok pada izvoza škotskog viskija pad potražnje u nekoliko regiona, pre svega u Kini, zbog politike tamošnje vlade koja je uvela ograničenja u potrošnji novca poreskih obveznika na luksuzne proizvode.
Oštro je pao i izvoz u Singapur, glavnu tačku distribucije škotskog viskija u ostale zemlje Azije, zbog slabljenja tamošnje privrede.
Pala je i prodaja u SAD-u, najvećem tržištu, i to 16 odsto na godišnjem nivou.
Frost je, ipak, uveren da dugoročna perspektiva proizvodnje škotskog viskija nije ugrožena i očekuje da će prodaja tog pića dugoročno porasti, jer će se tržište stabilizovati, dok će se otvoriti nova, kao u afričkim zemljama sa rastućom privredom.
A gde mi sa FPN-a da radimo? UBEDILI STE NAS DA JE NAJBOLJA! NEMA BOLJE! ha, ha, ha…