Turska kompanija ITIMAT odlučila je da mlekaru izgradu u Šapcu, gde je kupila dva hektara zemlje, kaže ministar trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić.
„Danas smo sklopili posao, investitor je kupio dva hektara zemljišta u industrijskoj zoni u Šapcu i u aprilu bi trebalo da krene proizvodnja“, rekao je Ljajić.
Turskom investitoru nije trebalo mnogo vremena da odluči. On je, naime, „prelomio“ gotovo na licu mesta kada je video lokaciju u Industrijskoj zoni Šapca, iako su u ponudi bile i Industrijska zona u Zrenjaninu, jedna od lokacija u Obrenovcu, kao i fabričke hale u okviru PKB-a, koje su mogle biti lako rekonstruisane i prilagođene ovoj nameni.
Ljajić i turski investitor i vlasnik mlečne industrije ITIMAT Šahin Kara obišli su ranije danas Industrijsku zonu u Šapcu kao jednu od mogućih lokacija za izgradnju mlekare i tada najavili da će ulaganje u fabriku biti četiri miliona evra, a biće zaposleno 100 radnika.
„Ako se dogovorimo sa lokalnom samoupravom, za pet meseci će početi da radi fabrika kapaciteta 50 tona mleka i mlečnih proizvoda dnevno sa 100 zaposlenih. Investicija bi bila vredna oko četiri miliona evra a imala bi mesečni obrt od dva miliona dolara“, rekao je Kara i pojasnio da bi većina proizvodnje bila izvezena na rusko tržište.
„ITIMAT u Turskoj ima tri fabrike za preradu mleka čiji je dnevni kapacitet 700 tona mleka.
U šabačkoj Severozapadnoj radnoj zoni komunalno je opremljeno 500 hektara zemljišta.
Ljajić je primetio je da na žalost Srbija do sada nije imala turskih investicija, svega oko 30 kompanija koje posluju u Srbiji, i da bi dolazak ovog investitora bio najbolja preporuka za druge turske investitore koji su se povukli sa tržišta Sirije, Iraka i Libije.
„Ukoliko se ova investicija u Šapcu realizuje verujem da neće biti jedina, jer po logici stvari turski investitori idu tamo gde već postoje turske investicije“, rekao je ministar novinarima.
U LAŽNOJ NADI NIKADA NIJE NAĐEN SPAS?
RTB Bor, po rečima čelnika Spaskovskog, neumorno traži strateškog partnera. Strateške i druge partnere samo Spaskovski traži desetak godina, a tražili se i mnogo pre toga, al’ se ima osećaj da se gledalo da se ne nađe. Tvrdi da su RTB Bor potrebne pare za otvaranja rudnika, nekih trista miliona evra. Javnost se seća da su RTB Boru, pod komandnom palicom Spaskovskog, otpisana devetsto miliona evra dugovanja, nije plaćao struju dug 80 miliona evra, rudarsku rentu 40 miliona evra, sadašnja dugovanja iznad 300 miliona evra i još mnogo toga, a koliko je pokradeno para, bakra, zlata to ni mali blagi Bog ne zna. Ove priče o privatizaciji RTB Bor, iznalaženje strateškog partnera i profesionalnog menadžmenta je samo bacanje prašine i magle javnosti, a sve dok ima određena klika lične interese od promene vlasništva nema ništa. Ako se privatizuje RTB Bor, vlasnik neće dozvoliti sadašnjim mešetarima po RTB Bor da nastave sa mešetarenjem i muljavinom. O svemu ovome još će se čuti, no najmanje povoljne vesti. Sada će krenu bajkolaži i hvalospevi o uspesima u proizvodnji bakra i ostvarenim profitima, od kojih “boli glava”, no koja?