Srbija

20.11.2014. 16:47

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Više od 1.900 firmi u Srbiji u stečaju

Srbija

20.11.2014. 16:47

U Srbiji ima oko 1.360 privatnih preduzeća koja su u stečaju i oko 550 preduzeća gde je država većinski vlasnik a nalaze se u stečaju.
Vršilac dužnosti direktora Agencije za licenciranje stečajnih upravnika Ivana Mikić je u razgovoru sa direktorima preduzeća u stečaju na području Jablaničkog okruga, predstavnicima banaka i lokalne samouprave, istakla da izmenjen i dopunjen Zakon o stečaju omogućava efikasnije i transparentnije sprovođenje stečajnih postupaka.
„Nismo jedina država koja ima tako veliki broj stečajnih postupaka, jedino što imamo manje privrednih subjekata. Broj stečajnih postupaka u odnosu na broj privrednih subjekata je daleko manji u odnosu na procenat u Evropi“, navela je ona. 
Procenat naplate potraživanja u trećem isplatnom redu u Srbiji, kako je dodala, daleko je veći od procenta naplate u Evropi. 
„U Francuskoj i Nemačkoj procenat naplate u trećem isplatnom redu je dva odsto a kod nas je 20 odsto.Jedino što je nama cela privreda u problemu i zato mi zakonskim rešenjima pokušavamo da pomognemo“, rekla je Ivana Mikić. 
Ona je podsetila da nova zakonska rešenja omogućavaju da preduzeće u stečaju pokuša da planom reorganizacije i dogovorom sa poveriocima napravi reprogram dugova. Na taj način bi se, kako je objasnila, „spasilo zdravo jezgro“ preduzeća i deo radnika bi mogao da radi i privređuje. 
Sastanku u Regionalnoj privrednoj komori u Leskovcu je prisustvovala i sudija Privrednog suda u Beogradu, Ljiljana Pavlović, koja je kao dodatnu povoljnost istakla to što je na 50.000 dinara smanjen predujam za poverioce koji žele da predlože stečaj. 
Zato ona očekuje da će se poverioci lakše odlučivati da predlože stečaj. Prema podacima Regionalne privredne komore Leskovac, na području Jablaničkog okruga 76 preduzeća je u postupku stečaja.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Najvecu ulogu imale su strane doznake. Zamolio bih novinare da u interesu istine pokusaju da se bave malo i istrazivackim a ne samo prepisivackim novinarstvom. Ostavite se vec jednom propagande koja opravdava nezakonito punjenje dzepova pojedinaca. Samo malo istrazivanja po internetu i jos manje logike napravilo bih vam odlican tekst o istoj temi. A gle cuda, i dovoljno istinit.
    U konkretnom slucaju poljski standard pokretale su i pokrecu ne strane investicije nego 10 miliona poljaka koji su na „privremenom“ radu u imperijalnom dijelu EU. Ako svako od njih posalje svojima 10 € mjesecno, vi sami izracunajte koliki je to „spoljnotrgovinski “ prihod na godisnjem nivou.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.