Srbija

10.07.2020. 12:45

novastaraplanina.com

Autor: Nova Ekonomija

Dekan Šumarskog fakulteta: U Košutnjaku zaštititi interes većine građana, a ne investitora

Urbanizacija Кošutnjaka, uz smanjenje zelenih površina, predstavljaja negaciju svih principa usvojenih strateškim dokumentima Grada Beograda, ali i globalnim "RIO" konvencijama, koje je Srbija ratifikovala u nacionalnoj skup&sca...

Foto: Pixabay

Srbija

10.07.2020. 12:45

Urbanizacija Кošutnjaka, uz uklanjanje šumskih i ostalih zelenih površina u drugim delovima Beograda, dovela bi do drastičnih posledica, od efekata staklene bašte do većeg rizika od bujičnih poplava, tvrdi u svom autorskom tekstu dekan Šumarskog faklulteta u Beogradu, Ratko Ristić.

Ristić se javnosti obratio povodom Plana za detaljnu regulaciju kompleksa Avala filma u Košutnjaku, koji je uzbudio domaću javnost, jer su se pojavila tumačenja da on podrazumeva novu seču šume.

„Planirano uklanjanje zelenih površina na području Кošutnjaka, bez obzira na to da li su zaštićene ili ne, da li predstavljaju manje ili više vrednu šumu, jeste direktna negacija interesa većine građana i pokušaj zadovoljenja ogoljenog materijalnog interesa pojedinaca i interesnih grupa“, zaključio je Ratko Ristić profesor Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Inače, rizik od poplava je, prema Ristićevom mišljenju, naročito izražen u  slivu Topčiderske reke i susednih, manjih vodotokova u okolini Košutnjaka.

On je upozorio i na štete od poplava iz maja 2014. godine i dodao da su  Beogradu potrebni projekti koji će trjno zaštititi preostale prirodne potencijale u urbanizovanim zonama.

Ristić, kao šumarski stručnjak, inače važi i za velikog protivnika izgradnje malih hidroelektrana.

Plan detaljne regulacije kompleksa Avala filma, nalazi se na javnom uvidu do 13. jula.

Od strane građana i aktivista organizovana je i peticija kojom se traži zaštita Košutnjaka.

Beogradu je, prema Ristićevim rečima, potrebno pošumljavanje, izgradnja pešačkih, trim i biciklističkih staza, dečjih igrališta, igrališta za decu sa posebnim potrebama, vežbaonica na otvorenom, odmorišta sa senicima i klupama, kao i zona sa duhovnim i estetskim vrednostima. 

Budućnost srpske prestonice, naglašava, treba da se zasniva na tri stuba: ekonomskom, ekološkom i etičkom.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.