Velike evropske banke bi u naredne dve godine mogle da plate 52 milijarde dolara na ime raznih kazni i sudskih troškova, piše u analizi Morgan Stenlija.
Analitičari američke investicione banke navode da najveća kazna čeka britanske banke Rojal benk ov Skotland i Barkliz.
Američke i evropske banke su od 2009. godine platile 230 milijardi dolara na ime sudskih troškova, a do kraja 2016. godine taj iznos bi mogao da poraste za još 70 milijardi dolara, i to za uglavnom za 20 najvećih evropskih banaka, navodi se.
Kako dodaju, evropske banke su na ime tih troškova do sada platile 104 milijarde dolara i preostaje im da plate još 52 milijarde, prenosi agencija Rojters.
Najveći deo tih kazni je, kako smatraju analitičari, povezan sa manipulacijama banaka na deviznim tržištima, ali i sa prodajom sumnjivih hipoteka u SAD i osiguranja u Britaniji u poslednjih pet godina.
Regulatorni organi su u novembru prošle godine kaznili šest banaka sa 4,3 milijarde dolara, nakon što je otkriveno da su pokušale da manipulišu na deviznim tržištima.
Prema procenama „Morgan Stenlija“, Rojal benk ov Skotland (RBS), u većinskom vlasništvu britanske vlade, moraće da, pored plaćenih 12,6 milijardi dolara, plati dodatnih 10,6 milijardi dolara, dok će Barkliz platiti novih 8,3 milijarde, HSBC 7,7 milijardi, Lojds 6,1 milijardu, a nemačka Dojče banka 5,1 milijardu dolara.
Kina bi, kao u Grčkoj, morala da učestvuje u finansiranju, ne-kreditiranju pruge Beograd-Budimpešta, što nije slučaj, iako će ona od te veze imati najveću korist. Osim toga, naše zaduženje već iznosi preko pet milijardi evra čime se značajno povećava naš ukupni javni dug. Treba misliti i na otplatu,