Srbija

20.01.2015. 10:32

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Gde je zapelo u pregovorima sa Esmarkom?

Srbija

20.01.2015. 10:32

Razlog što razgovori sa američkim Esmarkom o prodaji Železare Smederevo idu teško je pokušaj kupca da sklopi što povoljniji aranžman, smatraju ekonomisti.
Ministar privrede Željko Sertić izjavio je juče da razgovori s Esmarkom idu teško, čime je praktično nagovestio da je na relaciji Vlada Srbije – Esmark došlo do zastoja, a ekonomisti kao ključni razlog navode pokušaj potencijalnog kupca da dobije više novca nego sto se u prvom trenutku računalo.
Kako kažu, bili su uvereni da je vlada sa američkom kompanijom postigla mnogo čvršći dogovor, kao i da su uslovi precizirani mnogo pre nego što je raspisan tender.
Već izvesno vreme se, naime, spekulisalo da Evropska unija neće tako lako dozvoliti sklapanje ovog aranžmana jer on podrazumeva da Srbija obezbedi pomoć Esmarku, što se ne uklapa u evropska pravila. 
Vlada Srbije je zbog toga već zatražio podršku EU za davanje saglasnosti na plan restrukturiranja Železare i biznis plan američke kompanije Esmark kako bi Srbija bila u mogućnosti da uputi državnu pomoć. 
Ekonomista Goran Nikolić ocenjuje da je najverovatniji uzrok spora taj što je Esmark procenio da bi ulog Vlade Srbije trebalo da bude veći kako bi posao bio profitabilan. On kaže da se Vlada Srbija obavezala da preuzme dugove Železare koji iznose 520 miliona evra, kao i da će učestvovati u dokapitalizaciji sa preko 200 miliona evra, ali i ocenjuje da je Esmark procenio da mu ni to nije dovoljno. 
„Treba imati u vidu da Srbija nema svoju koksaru, da nema železnu rudu, jer se sve to uvozi i da su same plate vrlo mali deo ukupnih rashoda. Čak i da smanje plate, to je vrlo mali efekat na ukupno poslovanje Železare“, objašnjava Nikolić. 
Upitan da li je problem možda u tome što EU ne podržava davanje državne pomoći, Nikolić kaže da je stekao utisak da bi EU do kraja januara jednom takvom ulaganju, koje bi bilo jednokratno, mogla da „progleda kroz prste“, jer, kako ocenjuje, aranžman s MMF time ne bi bio ugrožen. „On bi doduše bio otežan jer bi to bilo jedno ulaganje koje bi prevazišlo nivo budžetske rezerve od 100 miliona evra“, ističe Nikolić. 
On, međutim, tvrdi da će na aranžman sa MMF-om presudno uticati drugi problemi, a ključni je Petrohemijski kompleks koji će biti jako teško rešiti. 
„Tako da ne mislim da su EU i sporazum sa MMF ključni faktori zastoja u prodaji Železare. Ključni faktor je procena Esmarka koliko je potrebno novca uložiti inicijalno da bi mogli da se nadaju da će imati profitabilnu proizvodnju“, ističe ovaj ekonomista. 
Sa njim je sagalasan i profesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić koji kaže da Esmark pokušava maksimalno da iskoristi situaciju u svoju korist. 
„Moramo da prihvatimo da se nalazimo u jednoj surovoj tržišnoj privredi u kojoj dve strane, nejednake snage i motiva, pregovaraju. Potpuno mi je jasno da Esmark pokušava da iskoristi tu situaciju, u kojoj Srbiji gori pod nogama. Esmarku ne. Zato pokušava za sebe da pribavI što bolje uslove“, ističe on. 
Savić kaže da će Srbija na kraju verovatno morati da izdvoji veći novac nego što je planirala kada je raspisivala tender. „Ali ako će to dugoročno dovesti do povećanja proizvodnje, do očuvanja radnih mesta, povećanja izvoza i ako će dobici biti mnogo veći nego što su trenutni gubici, mislim da treba da prihvatimo takav sporazum“, ističe on. 
Ekonomista Milan Kovačević smatra da javnost nema prave informacije u vezi s prodajom Železare. 
„Mi ne znamo ni šta je nuđeno Esmarku, a ne znamo ni šta bi se moglo ostvariti. Može se dogoditi da se Esmark i pojavio kao kupac pod nekim obećanjima prevelikih subvencija gde bismo mi, kao partner sa 20 posto udela u vlasništvu, pokrivali značajne rashode. Ako je tako, onda sigurno teško možemo proći kod EU sa tim“, ističe on. 
On smatra da je od početka bilo jasno da Esmark neće kupiti Železaru i da Srbija mora napraviti ogromne ustupke da bi se neko upustio u avanturu da popravlja njene kapacitete i da finansira pola milijarde evra da bi počeo da posluje. 
„Sa druge strane, taj posao nije bio dovoljno dobro planiran sa naše strane da bi se uspešno ostvario“, ističe on.
Osnivač i prvi čovek Esmark stil grupe Džejms Bušar je ranije rekao Tanjugu da će ta kompanija, ukoliko pobedi na tenderu, u srpsku čeličanu uložiti 400 miliona dolara u narednih nekoliko godina, kao i da neće biti otpuštanja.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Te 2008. sam zamišljao Srbiju kao neki normalan svet 2018.
    Ove 2018. Srbiju zamišljam Srbiju kao neki normalan svet te 2028.Makar normalan kao te 2008. ako već ne može bolje.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.