Srbija

06.02.2015. 16:29

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Sindikati dižu glas protiv prodaje PKB-a

Srbija

06.02.2015. 16:29

Država bi trebalo još jednom da preispita odluku o prodaji Poljoprivredne korporacije Beograd (PKB) jer je ta kompanija jako važna za Beograd i za celu zemlju.
Predstavnici Samostalnog i sindikata Nezavisnost PKB-a naglasili su na konferenciji za novinare da je proizvodnja hrane jedini izvestan biznis ne samo u Srbiji već i u čitavom svetu.
Oni su naglasili da se PKB iz Padinske Skele često u javnosti predstavlja kao gubitaš, što nije tačno, već je to jedna profitabilna firma koja je ostvarila 2013. prihod od 4,9 milijardi dinara, a procene su da će u 2014. on biti 6,3 milijardi dinara bez premija za mleko koje PKB nije dobilo od države.
Stručni saradnik sindikata PKB-a Branko Dragaš kazao je da prihvatljiv model privatizacije PKB-a bio ako bi 51 odsto kapitala trajno ostalo u vlasništvu države, dok bi 15 odsto kapitala dobili svi državljani Srbije, jedan deo zaposleni i bivši zaposleni zavisno od godina staža, a ostatak od oko 30 odsto kapitala bi trebalo da bude ponudjeno građanima da ga otkupe na berzi. 
Prema njegovoj proceni, veliki broj građana bi sigurno bio zainteresovan za PKB, jer kako je dodao u domaćim bankama građani Srbije drže oko 8,6 miliona evra, a ulaganje u obradivo zemljište je „pametan potez“. 
„Ukoliko od tih ponuđenih 30 odsto ostane neki deo, on se treba ponuditi domaćim firmama, ali da ne bude veći procenat od dva do tri odsto, a ako nešto i preostane kapitala moglo bi da izadje na strano tržište“, kazao je Dragaš. 
Prema njegovim rečima, na ovaj način bi se dobila mešovita struktura korporacije, a taj model nije nepoznat u razvijenim zemljama. 
Dragaš je naveo i da se procenjuje da bi se prodajom dela vlasništva na berzi prihodovalo oko 210 milion evra. 
On je predložio i da bi bilo dobro da PKB kupi Imlek i tako spoji proizvodnju i preradu. 
Predsednika Nezavisnog sindikata PKB-a Nikola Lazić kazao je da ta kompanija nikada nije imala bolju šansu da izađe iz problema u kojem se nalazi. 
On je naglasio da bi PKB mogao da vrati sve svoje dugove i postane likvidan ukoliko bi se prodalo samo 100 hektara zemljišta pored novog mosta Zemun-Borča koje je u vlasništvu te kompanije. 
Lazić je dodao i da je zaposlenima u PKB-u neopravdano smanjena plata za 10 odsto i da je osnov za tu odluku o smanjenju bilo samo vlasništvo grada nad tim preduzećem. 
Na današnjoj konferenciji je rečeno i da je za privatizacionog savetnika za PKB izabran Dilojt (Deloit d.o.o) iz Beograda. 
Direktor Poljoprivredne korporacije Beograd (PKB) Dragiša Petrović izjavio je ranije da novom vlasniku kapitala te kompanije ne bi trebalo dozvoliti da dovede do uništenja stočnog fonda PKB-a. 
On je agenciji Beta tada kazao da bi novi vlasnik PKB-a morao u dovoljno dugom periodu da nastavi sa stočarskom proizvodnjom i sa proizvodnjom mleka, naglasivši da je PKB najveći proizvodjač mleka u Srbiji i da proizvodi 10 do 12 odsto mleka koje se u zemlji preradi. 
PKB trenutno obrađuje oko 21.000 hektara zemlje i polovina tih površina, zavisno od godine, uglavnom služi za proizvodnju stočne hrane, dok se na ostalim površinama proizvode intenzivne ratarske kulture koje su najisplativije i to je uglavnom semenska proizvodnja. 
PKB ima u svom vlasništvu 1.400 hektara građevinskog zemljišta i 5.200 hektara poljoprivrednog zemljišta. U PKB-u ima i 1.888 zaposlenih a u zavisnim preduzećima još oko 150 ljudi. 
Predsednik Skupštine Beograda Nikola Nikodijević izjavio je krajem prošle godine da se PKB Korporacija privatizuje da bi postala tržišno konkurentna, ali da novi vlasnik PKB-a neće moći da raspolaže gradjevinskim zemljištem kombinata. 
On je tada kazao da je PKB „uništen pre 10-15 godina“, kada je sve što je donosilo prihod, poput prerade, distribucije i prodaje izvučeno iz tog preduzeća i prodato firmama koje danas uspešno posluju.
Predsednik samostalnog sindikata PKB Milisav Đorđević kazao je da se PKB prodaje zbog 300 hektara zemljišta koje je u vlasništvu te kompanije a nalazi se u neposrednoj blizini Pupinovog mosta, za koje se može dobiti više novca nego što će se dobiti za ceo PKB. 
Procenjuje se, kako je kazao, Đorđević da je vrednost tog zemljišta, oko 670.000 evra po hektaru. On je dodao da je PKB najveća fabrika mleka u ovom delu Evrope, a pitanje je da li bi novi vlasnik nastaviti da se bavi time. Đorđević je podsetio da je Grad Beograd većinski vlasnik PKB i da je do toga došao poklonom, a sada nepravedno prodaje firmu.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Greskom ubijem sasvim slucajno à znaci drzava moze da ubije a da niko ne odgovara à obican covek za To mora 40 god u zatvor

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.