Nekadašnje komunističke zemlje koje su ušle u Evrozonu prošavši dugodišnji težak put štednji i bolnih reformi, pokazuju malo razumevanja za prezaduženu Grčku.
Tvrde da bi zona zajedničke evropske monete bila u potpunosti u stanju da preživi u slučaju da je Grčka napusti.
U intervjuu za „Fajnenšel tajms“, slovački premijer Robert Fico je odbacio bilo kakvu dodatnu pomoć njegove zemlje Grčkoj.
„Bilo bi nemoguće objasniti javnom mnjenju da ‘siromašna Slovačka’ treba da subvencioniše Grčku“, dodao je Fico.
Slovačka, zemlja od 5,4 miliona stanovnika i članica Evozone od 2009, već je 2012. zapretila da će zatražiti izlazak Grčke iz te zone u slučaju da ona ne primeni plan štednje u zamenu za međunarodnu pomoć koja je spasla ovu zemlju bankrotstva, prenosi francuski list „Montanj“.
Po slovačkim medijima i društvenim mrežama kruži šala koja zapravo odslikava raspoloženja građana te zemlje u pogledu nove pomoći Grčkoj koja glasi: „Usvojite Grka za 500 evra. On će raditi sve ono za šta vi nikada niste imali dovoljno vremena: spavaće do podneva, ispijaće kafu, ići će na popodnevni odmor, odlaziće u bar. Tako ćete vi konačno imati vremena za dodatni posao.“
Estonija, baltička zemlja sa 1,3 miliona stanovnika, smatra da bi eventualni izlazak Grčke iz Evrozone imao malo uticaja na zajedničku evropsku monetu, koja je daleko zdravija nego što je to bila u početnom periodu krize grčkog duga.
„Evrozona je stabilnija i jača nego pre pet godina, a hipotetički izlazak jedne od njegovih članica imao bi veoma slab uticaj na nju“, izjavio je estonski ministar finansija Maris Lauri.
„Kada ste toliki dužnici i kada ste toliko novca dobili na zajam od drugih, onda bi trebalo da budete mirni i da pokušate da budete učtivi što je moguće više i da pokušate da se sa svima slažete“, napisala je evropska liberalna poslanica Estonka Kaja Kalas.
„Oni se, međutim, sasvim suprotno ponašju. Izgleda kao da žele da kažu: vi morate da nam date novac, naš narod pati, vi ste naneli nepravdu. Oni zaboravljaju da ostale zemlje takođe pate“, dodala je za državni radio poslanica Kalas.
„Samo duboke strukturne reforme mogu da spasu Grčku“, smatra ekonomista letonske centralne banke Andris Strazds. „Grčka vlada se ponaša kao direktor neefikasnog socijalističkog preduzeća“, dodao je ekonomista za AFP.
Bivši šef litvanske vlade Andius Kubilijus, kome je takođe 2009. bila smanjena plata 25 odsto, deli mišljenje ovog ekonomiste. „Politika štednje je bila jedini lek za nas i ne vidim razlog zašto on ne bi bio primenjen na Grke“, izjavio je Kubilijus procenivši da „grčki populizam“ može biti opasan za Evropu.
Taj gasovod je odavno planiran i on nema veze sa Srbijom, kao ni Severni tok, pa nije tačno da „nas zaobilazi“!. . On nije planiran za ruski gas, a „Turski tok“ iliti „Južni tok“ je za ruski gas i taj gasovod se planira preko Bugarske, Srbije i dalje.