Poslodavci u Srbiji opterećeni su brojnim parafiskalnim nametima, pa bi njihovo smanjivanje i stvaranje predvidljivosti poslovanja olakšalo funkcionisanje.
To je rečeno na predstavljanju rezultata „Istraživanja troškova poslovanja preduzetnika, malih i srednjih preduzeća vezanih za primenu zakonskih propisa u Srbiji“.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin rekao je da država nastoji da smanji broj nameta i papira i učini poslovanje u Srbiji predvidljivim.
On je dodao da postoje stvari na koje država ne može da utiče, ali da može da omogući predvidljivost tamo gde ona odlučuje – poreskoj politici, radnom zakonodavstvu, odnosu prema malim i srednjim preduzećima, ali više u odnosu prema privatnom sektoru.
„Moramo učiniti sve što možemo da da privreda bude rasterećenija „, rekao je ministar Vulin dodajući da je neophodno uvažiti savete i stavove struke.
On je podsetio na to da je proteklog meseca zahvaljujući aktivnostima i kontrolama inspekcije rada veliki broj radnika iz sive zone preveden u legalne tokove rada.
Predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković rekao je na skupu da poslodavci podržavaju svako rešenje koje je u interesu države i koje podstiče napredak privrede.
Kako je kazao, veliki problem predstavljaju parafiksalni nameti, odnosno porezi koje poslodavci plaćaju, a nisu sigurni šta tačno plaćaju. Atanacković je naveo da su poslodavci u Srbiji suočeni sa postojanjem 500 parafiskalnih nameta i da se teško bore sa njima.
Poslodavci ističu da su parafiskalni nameti samo jedan od primera u poslovanju koji ne doprinosi predvidljivosti poreskog sistema upravo zbog postojanja velikog broja nameta.
S obzirom da nema baš puno teksta u ovoj vesti, predlažem „novinaru“ da malo opširnije objasni ljudima da „dogovor o izvozu“ ne znači da ćemo izvoziti već da ćemo samo dobiti dozvolu. S obzirom na kvalitet naše pšenice, sumnjam da ćemo išta izvesti, osim kao stočnu hranu 🙁