Rast fabričke proizvodnje u SAD usporen je prošlog meseca, usled pada cena nafte, rast dolara i zimskog vremena.
Američki Institut za menadžment u nabavkama saopštio je da je njegov indeks za proizvodnju u martu pao na 51,5 s februarskih 52,9. Iako je to peti mesec pada, sve iznad 50 poena se smatra porastom.
Deo bušotina je prestao da radi pošto su cene nafte prepolovljene od jula na manje od 50 dolara po barelu, čime je smanjena potražnja za cevima i mašinama. Istovremeno je dolar jporasto u odnosu na evro i druge valute, čime su američki proizvodi skuplji u inostranstvu, pa je i za njima manja potražnja.
Na usporenje proizvodnje uticalo je i zatvaranje luka na Zapadnoj obali.
Očekuje se, međutim, da će proizodnja brže rasti sa slabljenjem posledica zimskog vremena i zatvaranja luka. Proizvodnja se malo poboljšala između februara i marta što je znak da će se ubrzati tokom proleća.
U Evropi je, s druge strane, kompanija Markit saoštila da je Indeks nabavki za potrebe privrede (PMI), koji meri poslovne aktivnosti, pokazao da je proizvodnja u evrozoni porasla na 52,2 u martu sa 51 prethodnog meseca.
Markit je naveo da je u martu povećana zaposlenost u proizvodnji najbržim tempom u poslednje tri i po godine. Razlog za to je i znatan pad vrednosti evra u odnosu na druge valute, čime je evropska izvozna roba jeftinija i konkurentnija na stranim tržištima.
Verujem da će mnogima pomoći.
Pitanje za predsednika UBS :
Sta ce biti sa korisnicima kredita koji su u celosti vratili kredit, prodajom hipotekovane nepokretnosti zbog nemogućnosti da redovno servisiraju mesečne rate, ili na drugi način. Da li su oni kao kolateralna šteta pušteni niz vodu jer su i ovako sve izgubili.