Kompanije Amazon i Gugl su pod istragom zbog zabrinutosti da bi lažne recenzije proizvoda na njihovim veb sajtovima mogle da dovedu kupce u zabludu, prenosi BBC.
Uprava za konkurenciju i tržište (CMA) Velike Britanije zabrinuta je zbog mogućnosti da „preduzeća koja poštuju zakon“, a koja prodaju preko Amazona i Gugla mogu da izgube od firmi koje se koriste lažnim preporukama.
I Amazon i Gugl bi mogli bi da se suoče sa sudskim postupkom zbog kršenja zakona o potrošačima. Obe kompanije tvrde da imaju i resurse i propise koji sprečavaju lažne recenzije.
„Naša briga je da bi milioni onlajn kupaca mogli da budu dovedeni u zabludu čitajući lažne kritike, a potom trošeći novac na osnovu tih preporuka“, rekao je izvršni direktor CMA Andrea Kosčeli.
Takođe, kako je rekao, jednostavno nije fer ako neka preduzeća mogu da lažiraju recenzije sa pet zvezdica kako bi svojim proizvodima ili uslugama dali na značaju, dok, sa druge strane, preduzeća koja poštuju zakon gube.
Amazon uništava tone neprodate robe„Važno je da ove tehnološke platforme preuzmu odgovornost, a mi da budemo spremni da preduzmemo mere ako utvrdimo da kompanije ne rade dovoljno“, rekao je Kosčeli.
Upravu zabrinjava pitanje da li Amazon i Gugl „čine dovoljno“ da „otkriju lažne i obmanjujuće recenzije ili sumnjive obrasce ponašanja“.
Sumnjivo je, na primer, da isti korisnici ocenjuju iste proizvode i kompanije u slično vreme. Navodi se i slučaj kada sadržaj recenzije ukazuje na to da je onaj koji je piše za to dobio novac ili neki drugi podsticaj.
CMA takođe ispituje da li Gugl i Amazon istražuju i uklanjaju lažne i obmanjujuće recenzije, kao i kakve sankcije izriču korisnicima.
Kupovina preko Interneta porasla je tokom pandemije, nakon što je došlo do zahteva za zatvaranjem „neesencijalnih“ prodavnica.