Svet

09.08.2021. 10:34

Poslovni.hr, Radio Slobodna Evropa

Autor: Nova Ekonomija

Hrvatski mediji: Srbija polako preuzima vojnu industriju Republike Srpske

Još se ne zna da li će Zrakoplovni zavod Kosmos iz Banja Luke preuzeti srpska kompanija Yugoimport SDPR ili odnosno država Srbija, piše hrvatski portal Poslovni.hr. U poslednjih pet godina govori se o preuzimanju četiri kompanij...

Foto: Pixabay

Svet

09.08.2021. 10:34

Još se ne zna da li će Vazduhoplovni zavod Kosmos iz Banja Luke preuzeti srpska kompanija Yugoimport SDPR, odnosno država Srbija, piše hrvatski portal Poslovni.hr. U poslednjih pet godina govori se o preuzimanju četiri kompanije namenske industrije iz Republike Srpske od strane Srbije.

Da je Srbija zainteresovana za Kosmos potvrdio je direktor te kompanije Dušan Vještica za Radio Slobodna Evropa (RSE). On navodi da Srbija želi strateško partnerstvo sa celom vojnom industrijom Republike Srpske.

„To je šira priča. O budućem vlasništvu u Kosmosu ne pregovara kompanija već dve vlade. A hoće li je preuzeti Yugoimport SDPR ili država Srbija, to je druga priča“, kaže Vještica.

Beogradski Yugoimport SDPR najveći je izvoznik i uvoznik naoružanja i opreme i objedinjava srpsku vojnu industriju.

Vojni analitičar iz Beograda Aleksandar Radić kaže da su Kosmos i proizvođač vojne optike Zrak iz Teslića u Bosni i Hercegovini pre 30 godina izgubili lokalni značaj. Podseća da je Zrak od 2017. godine u većinskom vlasništvu Vade Srbije (51% Srbija, 49% RS),

Međutim, napominje da su za Srbiju te kompanije važne u modernizaciji vojske i značajnijem obnavljanju izvoza, posebno prema tradicionalnim partnerima iz doba Jugoslavije, na severu Afrike: „Reč je o novcu. Beograd računa da će mu se to isplatiti i deluje pragmatično”, objasnio je Radić.

SRBIJA PREUIZIMA PREDUZEĆE NAMENSKE INDUSTRIJE IZ REPUBLIKE SRPSKE
UZBUNJIVAČ IZ KRUŠIKA: AFERE KAO DA SU UGAŠENE NA DUGME
BIRN: firma funkcionera sns-a pokušala suprotno ugovoru da naplati 235.000 evra „zastava oružju“

Proizvodi Kosmosa, bivšeg lidera u remontu radarskih i raketnih sistema, koji su i u Ratnom vazduhoplovstvu Vojske Srbije, danas nisu traženi u matičnoj državi Bosni i Hrercegovini.

Nakon restrukturiranja i dugova u iznosu od 12,5 miliona evra, Kosmos je od sredine prošle decenije obavio nekoliko većih poslova za srpsku vojnu industriju i preživeo. Banjalučka kompanija gotovo 50% svojih prihoda ostvaruje kroz saradnju sa Ministarstvom odbrane Srbije.

Pre tri godine potpisali su ugovor o remontu raketnih sistema vredan dva miliona evra, a prošle godine zajednički je realizovan posao vredan 1,1 milion evra, a u toku je i drugi vredan 1,15 miliona evra. Direktor Vještica kaže da poslednjih pet godina posluju pozitivno.

Srbija sarađuje i sa kompanijom namenske industrije Orao iz Bijeljine, koja je u većinskom vlasništvu Vlade Republike Srpske. U februaru je potpisala ugovor vredan 3,7 miliona evra za remont motora u avionima Orao i Super Galeb-G4 koji se nalaze u sastavu Vojske Srbije. Tada su najavljeni i novi poslovi.

Bivši zamenik ministra odbrane BiH, Enes Bećirbašić, rekao je da je zajednički posao u obostranom interesu, ali da ima određene rezerve, jer neki političari „koriste vojnu industriju za ostvarivanje nekih svojih političkih ciljeva“, kao i da je to opasno.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.