Američki radnici se nadaju da će manjak radnika usled pandemije rezultirati rastom plata. Međutim, možda će samo dovesti do toga da roboti preuzmu sve više poslova, piše Bloomberg.
Nedostatak radne snage i rast plata primorava američke biznise da ulažu u automatizaciju.
Nedavno istraživanje američih Federalnih rezervi sprovedeno među korporativnim rukovodiocima finansijskih službi, pokazalo je da od firmi sa poteškoćama u zapošljavanju jedna trećina primenjuje ili istražuje automatizaciju kao opciju za repšavanje problema manjka radnika.
„Domino pica počinje da koristi opremu i tehnologiju koja smanjuje količinu rada koja je potrebna za proizvodnju (…) testa“, rekao je izvršni direktor te kompanije Rič Alison.
Mehanizaciija svakodnevnih poslova traje generacijama, a tokom protekle decenije napravljen je značajan pomak.
Broj industrijskih robota koji su instalirani u fabrikama širom sveta se više nego udvostručo, na oko tri miliona. Automatizacija se proširila i na sektor usluga.
Sjedinjene Američke Države su ovoj oblasti zaostajale za drugom ekonomijama sveta, pre svega zemljama Azije, ali bi zahvaljujći pandemiji SAD mogle da nadoknadi taj zaostatak.
Komšijma treba milion radnika i 10.000 industrijskih robota
Kolega robote, ne uzimaj mi radno mesto!Sa oko 10,4 miliona otvorenih pozicija u avgustu i rekordnim brojem Amerikanaca koji daju otkaze, teškoće u pronalaženju osoblja postaju veće.
Sa druge strane, sindikati su automatizaciju dugo videli kao pretnju. Tako je, na primer, Međunarodno udruženje brodara obećalo da će se boriti protiv samog koncepta automatizacije.
„Kompanije koje kažu da žele da se automatizuju imaju jedan cilj na umu: da eliminišu vaš posao, i stave više novca u džepove… Borićemo se protiv ovoga 100 godina„, rekao je predsednik udruženja Harold Daget.
I neki ekonomisti upozorili su da bi automatizacija mogla da dovede do većeg jaza u prihodima i bogatstvu Amerikanaca.
„Ako se ovako nastavi, potražnja za radnom snagom će rasti polako, nejednakost će se povećati, a izgledi za mnoge niskoobrazovane radnike neće biti toliko dobri“, rekao je Daron Asimogli, profesor na Institutu za tehnologiju u Masačusetsu.
Asimogli je rekao da bi naučna znanja mogla da se iskoriste kako bi se razvijale tehnologije koje su komplementarnije „živim“ radnicima.
„Ali, sa istraživanjima u kojima uglavnom dominira šačica gigantskih firmi koje troše najviše novca na (automatizaciju). Ovo nije pravac u kojem tehnologija trenutno ide“, navodi on.