Srbija

01.12.2021. 15:14

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Cene stanova u Srbiji porasle 20 do 30 odsto za godinu dana

"Cene stambenih nekretnina jesu kod nas porasle i to verovarno na godišnjem nivou oko 20 do 30 odsto" izjavila je predsecinca Nacionalnog udruženja procenielja Srbije i profecionalni procenitelj nepokretnosti Danijela Ilić. Ona objašn...

Foto: Belkisa Abdulovic

Srbija

01.12.2021. 15:14

Cene stambenih nekretnina jesu kod nas porasle i to verovarno na godišnjem nivou oko 20 do 30 odsto, izjavila je predsednica Nacionalnog udruženja procenitelja Srbije i profecionalni procenitelj nepokretnosti Danijela Ilić. Ona objašnjava da dalji trend rasta cena zavisi od brojnih faktora kao što su trenutna inflacija, porast cena gradnje, građevinskog materijala, kao i nedostatak radne snage.

„Srbija na mnogim mestima razvija infrastrukturu, a tamo gde krene infrastruktura odmah dolazi do povećanja vrednosti nekretnina“, dodaje ona.

Ilićeva pojašnjava da kod nas tržište funkcioniše na osnovu kratkoročnih signala. Kada je bila vanredna situacija, zaključavanje i nemogućnost kretanja, popularizovale su se kuće van gradova, a nakon zaršetka vanredne situacije potražnja je opala i cene nekretnina ovih objekata nisu skočile, kao što se to desilo na mnogo razvijenijim tržištima.

„Za vreme vanredne situacije imali smo potpunu stagnaciju, nije bilo likvidnosti, dakle nije bilo prodaja. Međutim čim je vanredno stanje ukinuto krenule su realizacije ugovora, tržište se stablizovalo, a što se tiče stambene nepokretnosti i sada je veoma likvidno tako da nema promena u metodama naše procene“, rekla je Danijela Ilić

Na panelu Finansiranje i procene vrednosti u Jugoistočnoj Evropi na Međunarodnoj konferencije o tržištu nekretnina Jugoistočne Evrope „Balkans Property Forum 2021” istaknuto je da je pandemija uzrokovala povećanje cena robe, usluga i izvora energije, a u kombinaciji sa povećanom inflacijom u Evropi vredonost cene nekretnina rasu, „mnogi eksperti smatraju čak i previše“.

„Predvideti protok novca je teško jer imamo povećanje internih zakupa tako da zavisi odsta od komercijalnih nekretnina kao i od toga kako će inflacija i izolavija uticati na tržište u budućnosti i zato nema smisla predviđati bilo kakav protok novca“, rekao je agent za hipoteke Srđan Runjevac iz Sektor za strateške rizike, portfolio i upravljanje kapitalom Erste banke.

Runjevac naglašava da nema predviđanja, pravog ili pogrešnog mišljenja, mogu se samo da posmatrati slični slučajevi koji su se događali u prošlosti radi lakšeg pristupa ovakvim situacijama u budućnosti.

Kao bitnu stvar Runjevac ističe da su postojali su pozitivni signali na tržištu tokom pandemije u vidu transakcija koje su se ticale čak i kancelarijskog prodajnog segmenta i da je iz perspektive banaka to pozitivan signal da tržište i dalje funkcioniše i da su investitori zainteresovani.

Razumno je na tržištima kao što je srpsko, da kada su ljudi i investitori zabrinuti zbog efikasnosti valuta i stopa inflacije počinju da istražuju prihode i kao očigledn rešenje odlučju da investiraju u nekretnine, ocenio je Milan Vićentić član izvršnog odbora i rukovodilac Sektora za korporativno bankarstvo Euro Banke.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.