Svet

03.12.2021. 12:17

ZeroHedge

Autor: Nova Ekonomija

Pojeftinjenje zemljišta u Kini bi usporila svetsku privredu?

Neki kineski gradovi ublažili pravila o prodaji zemljišta, koji predstavljaju ključan izvor prihoda za opštine, nakon što su investitori koji su bili u nedostatku novca oklevali da daju ponude. Nakon toga dat apel kineskog drž...

Foto: Pixabay

Svet

03.12.2021. 12:17

Neki kineski gradovi ublažili su pravila o prodaji zemljišta, koji predstavljaju ključan izvor prihoda za opštine, nakon što su investitori koji su bili u nedostatku novca prestali da daju ponude na nadmetanjima. Nakon toga, centralne vlasti u Pekingu zatražile su od lokalnih vlasti da prodaju više specijalnih obveznica kako bi podstakle investicije usred usporavanje privrede.

Kina će, smatraju analitičari, u aktuelnoj ekonomskoj krizi biti prinuđena da se „bori“ na više fronotva, piše ZeroHedge.

U rešenosti Pekinga da smanji prezaduživanje, Kineski državni savet je prošle nedelje, na sastanku kom je prisustovao i kineski premijer, pozvao lokalne vlade da ove godine prodaju više specijalnih obveznica kako bi podstakle investicije usred usporavanja privrede.

S obzirom da im je potreban novac za finansiranje ovih projekata, na sastanku je rečeno i da bolje iskoriste prihode od specijalnih obveznica za povećanje domaće tražnje.

Kina ponovo tiho pokreće proces ponovnog angažovanja na tržištu kapitala, samo što ovaj put umesto potrošačkih zajmova ili korporativnih obveznica ili duga u senci Peking cilja na izdavanje specijalnih obveznica.

Agencija Sinhua je to potrvdila izveštavajući da regionalne vlasti ubrzavaju pripremu i olakšavaju pokretanje projekata, u cilju da pripreme razumne količine zahteve za posebne kvote obveznica sledeće godine.

„Vlasti će proučiti mogućnost davanja nekih kvota obveznica pre sledeće godine, prema izveštaju, kao što su to činile u poslednje dve godine“, prenosi Sinhua.

Premijer Li Kećiang je ponovio da se ekonomija suočava sa „novim pritiskom“.

Ovo dolazi pošto su ekonomisti smanjili svoje prognoze rasta za četvrti kvartal na medijanu od samo 3,1 odsto, dok neki kažu da bi tempo privrede sledeće godine mogao biti najsporiji od 1990. godine (isključujući prošlogodišnji uticaj pandemije), 5 ili manje odsto manja negop štop je planirano.

Međutim pojavio se novi problem Pekinga, a to je nedostatak potražnje za dugom. 

Prema navodima Blumberga, prodaja obveznica je bila posebno spora u prvih deset meseci ove godine, delom zbog nedostatka kvalitetnih projekata.

Ministarstvo finansija je prethodno pozvalo lokalne vlasti da do novembra završe izdavanje svih obveznica u okviru ovogodišnje kvote. Ali kolaps u Evergrandu, koja je prema pisanju CNN-a, najzaduženiji svetski investitor za nekretnine, i širem tržištu nekretnina drastično je uticao na celo tržište 2021. godine .

Čajna Sekjuritiz Džurnal (China Securities Journal) izveštava da će fiskalna politika igrati veću ulogu u obezbeđivanju stabilnog starta privrede u narednoj godini.

Žu Džijanfeng, ekonomista Sitik Skejuritiza (Citic Securities), rekao je da iako bi prihodi lokalnih samouprava od prodaje zemljišta mogli pasti, trebalo bi da izdaju više specijalnih obveznica kako bi pomogli u finansiranju investicionih projekata.

Do kprema rečia drugog analitičara Sitika, Čenga Ćjanga, regionalne vlasti sledeće godine mogu da izdaju specijalne obveznice u vrednosti od više od 630 milijardi dolara, nešto više nego što je predviđeno budžetom za ovu godinu.

Najnovije kineske zakonske regulative o imovini koje je sastavio Goldman Saks pokazuju da je tokom proteklih nekoliko nedelja bilo postepeno više marginalnih napora za popuštanje na različitim nivoima gradova, posebno u smislu ublažavanja hipotekarnih stopa i uslova za preprodaju dozvole/popuštanja povlačenja depozita. 

U skladu sa najnovijim odlukama kineske vlade Čengdu, glavni grad jugozapadne provincije Sečuan sa oko 21 milion stanovnika, uveo je niz mera ublažavanja kako bi povećao likvidnost investitora za nekretnine, postajući prva velika lokalna vlada koja se bavila problemom gotovine koji je zahvatio industriju nekretnina.

Evo nekih od ključnih mera Čengdua koje omogućavaju investitorima da povećaju količinu novca u sistemu:

Skraćenje vremena za obavezne pretprodajne procedure za najmanje trećinu; omogućavanje investitorima da koriste prihode od pretprodaje ako postignu određeni napredak u izgradnji; najavljena saradnja grada sa sa finansijskim institucijama kako bi se povećale kvote i ubrzalo odobravanje kredita…

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.