Vlada Ujedinjenih Arapskih Emirata odlučila je da sinhonizuje radnu nedelju sa svetskim tržištima, koja je do sada trajala od nedelje do četvrtka. Od januara naredne godine će stanovnici Emirata odmarati vikendom to jest subotom i nedeljom, a radna nedelja će trajati „četiri ipo“ dana.
Promene radne nedelje ima za cilj da „pojačaju ravnotežu između posla i privatnog života i poboljšaju društveno blagostanje, uz istovremeno povećanje učinka radi unapređenja ekonomske konkurentnosti UAE“, navodi se u saopštenju vlade, a prenosi Financial Times.
Ovaj potez je poslednji u nizu promena kako bi privukli osoblju iz inostranstva, podstakli oporavak od pandemije i takmičili sa Saudijskom Arabijom.
Skraćenje radne nedelje predstavlja prvi globalni pomak od standardne petodnevne nedelje i odnosi se na savezne entitete UAE.
Radni dan, od ponedeljka do četvrtka, će trajati od 7.30 do 15.30, dok će se kancelarije petkom zatvarati u 12 sati.
Vlada Dubaija je rekla da će slediti taj primer. Regulator za obrazovanje Emirata objavio je na Tviteru da će privatni obrazovni sektor takođe usvojiti novu radnu nedelju. Rečeno je da će raditi na „osiguranju glatke tranzicije“ u potezu koji će verovatno ubediti privatni sektor da napravi slične aranžmane.
Zaposleni bi mogli da rade od kuće petkom ili da organizuju radno vreme po fleksibilnom radnom vremenu, dodaje se u saopštenju.
Saopšteno je da će propoved i molitve u petak, važan dan kolektivnog islamskog bogosluženja i porodičnog okupljanja, počinjati u 13 i 15 u svih sedam emirata.
Promena, koja je predložena prvi put ove godine, izazvala je otpor kod jednog dela konzervativnog muslimanskog stanovništva. Vlada je u maju odbacila glasine na društvenim mrežama o promeni vikenda kao „lažne vesti“.
Ali zvaničnici su odlučni u svojoj volji da nastave dalje kako bi modernizovali svoju ekonomiju i dase diverzifikuju zavisnosti od nafte
„Poruka koja se šalje je jasna: ovo više nije islamska zemlja, već međunarodna zemlja u kojoj koegzistiraju sve religije“, rekao je jedan visoki biznismen.
Oko 90 odsto od deset miliona stanovnika su stranci. UAE su uveli druge reforme kako bi se uskladili sa međunarodnim normama. Ove promene uključuju omogućavanje nevenčanim parovima da žive zajedno, otvaranje lokalnih sudova za porodično pravo u skladu sa domaćim jurisdikcijama iseljenika i dozvoljavanje strancima da poseduju preduzeća bez potrebe za nacionalnim partnerom.
Druge predložene reforme politike uključuju dublju reformu pravosuđa, otvaranje kazina i dekriminalizaciju homoseksualizma.
Promene su ubrzane otkako je susedna Saudijska Arabija, koja pokreće sopstvene društvene i ekonomske reforme, počela da cilja na neke od preduzeća i sektora koji su decenijama napredovali u UAE.
Kraljevina je rekla multinacionalnim kompanijama da rizikuju da izgube vladine ugovore ako ne premeste regionalno sedište u Rijad do 2023. godine.
Zvaničnici Emirata su odbacili zabrinutost zbog pojačanog regionalnog ekonomskog rivalstva.