Ovogodišnji dobitnici Nobelove nagrade za ekonomiju, univerzitetski profesori iz Amerike, Dejvid Kard, Džošua Angrist i Gvido Imbens podeliće nagradu od 1,14 miliona dolara.
U saopštenju se navodi da su dobitnici negrade pružili nove uvide u tržište rada i pokazali kakvi se zaključci mogu izvesti iz prirodnih eksperimenata o uzrocima i efektima.
Dejvid Kard, profesor na Berkliju, analizirao je efekte minimalnih zarada na tržište rada. Rezultati su pokazali da povećanje minimalne zarade ne vodi nužno do manjeg zapošljavanja.
Svaki dan u crvenoj zoni, a u džepu minimalacGvido i Imbens su sredinom devedesetih rešili metodološki problem i utvrdili na primer „da produženje obaveznog obrazovanja za godinu za jednu grupu učenika (ali ne i drugu) neće uticati na sve u toj grupi na isti način“.
Neki učenici bi ionako nastavili da uče i njihovo vrednovanje obrazovanja nije reprezentativno za celu grupu. Oni su na ovom problemu pokazali kako se mogu izvući precizni zaključci o uzrocima i efektima iz prirodnih eksperimenata.
Imbens je trenutno profesor ekonomije na Tehnološkom institutu u Masačusetsu i Kembridžu, dok je Gvido predaje ekonomiju na Stenfordu.
Kard će dobiti polovinu novčane nagrade, dok će drugu polovinu podeliti Angrist i Imbens.
Nobelova nagrada za ekonomiju se dodeljuje od 1969. godine, a nagradu finansira Švedska narodna banka, najstarija centralna banka na svetu.
U februaru 1995. godine odlučeno je da ova nagrada bude definisana kao nagrada za društvene nauke, pa se može dodeljivati i u drugim disciplinama kao što su sociologija, psihologija i političke nauke.