Srbija

27.12.2021. 12:07

Nevena Petaković

Autor: Nova Ekonomija

Novi zakon donosi novčanu pomoć majkama za kupovinu prvog stana

Roditeljski dodatak za prvo dete rođeno 1. januara 2022. godine i kasnije iznosiće 300.000 i isplaćuje se jednokratno, navodi se u Zakonu o izmenama i dopunama zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom.Povećanje iznosa roditeljsk...

Pixabay

Srbija

27.12.2021. 12:07

Roditeljski dodatak za prvo dete rođeno 1. januara 2022. godine i kasnije iznosiće 300.000 i isplaćuje se jednokratno, navodi se u Zakonu o izmenama i dopunama zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom.

Povećanje iznosa roditeljskog dodatka za prvo dete „značajno kompenzuje inicijalne troškove koje porodica ima u trenutku rađanja njenog novog člana“, piše u obrazloženju zakona.

U budžetu Srbije je za realizaciju prava propisanih Zakonom o finansijskoj podršci porodici sa decom u 2022. godini opredeljeno 64,8 milijardi dinara.

Za isplatu prava na roditeljski dodatak za prvo dete u iznosu od 300.000 dinara biće potrebna dodatna sredstva u iznosu od šest milijardi dinara. 

Odbornici u Zaječaru ukinuli naknadu porodiljama za prvo dete
Vlada usvojila predlog da se roditeljski dodatak poveća na 300.000 dinara

POMOĆ I ZA REŠAVANJE STAMBENOG PITANJA

Novi zakon donosi i pravo na novčana sredstva za izgradnju, učešće u kupovini, odnosno kupovinu porodično-stambene zgrade ili stana po osnovu rođenja deteta.

To pravo, kako se navodi, može da ostvari majka za dete koje je rođeno 1. januara 2022. godine i kasnije, pod uslovom da je (majka) državljanin Srbije i da ima prebivalište u Srbiji.

Pod određenim uslovima, pravo na ovu pomoć može ostvariti i majka koja je strani državljanin i ima status stalno nastanjenog stranca, ako je dete rođeno na teritoriji Srbije i/ili je državljanin Srbije.

Izuzetno, u slučaju smrti majke deteta, pravo može ostvariti i otac deteta.

Uslov za ovu pomoć je da majka novorođenog deteta prvi put stiče u svojinu porodično-stambenu zgradu ili stan u Srbiji.

Uslov je i da majka neposredno brine o detetu za koje je podnela zahtev, da nije potpuno lišena roditeljskog prava u odnosu na decu prethodnog reda rođenja, kao i da deca prethodnog reda rođenja nisu smeštena u ustanovu socijalne zaštite, hraniteljsku, starateljsku porodicu ili data na usvojenje. 

Izuzetno,  kako se objašnjava u zakonu, priznaje se i ukoliko je dete prethodnog reda rođenja smešteno u ustanovu zbog potrebe kontinuirane zdravstvene zaštite i nege, a po prethodno pribavljenoj saglasnosti ministarstva nadležnog za finansijsku podršku porodici sa decom.

Za isplatu novčanih sredstva za izgradnju, učešće u kupovini, odnosno kupovinu porodično-stambene zgrade ili stana po osnovu rođenja deteta biće potrebna dodatna sredstva u iznosu od deset milijardi dinara. 

Stvaranje uslova za rešavanje stambenog pitanja porodice predstavlja posebnu podsticajnu meru koja u datim okolnostima treba da doprinese stabilnosti i sigurnosti porodice, a u narednom periodu da utiče i na odluku o proširenju porodice, kao i rađanju još dece, piše u obrazloženju. 

Mera je, kako se navodi, od izuzetnog značaja na odluku da porodica nastavi da živi u mestu dosadašnjeg prebivališta, a ne da se seli u drugo mesto u Srbiji ili u inostranstvo“. 

Nivo fertiliteta ispod potreba proste reprodukcije zahteva definisanje politika u cilju zaustavljanja daljeg pada, poručuje se u obrazloženju zakona.

U Srbiji je stopa ukupnog fertiliteta u 2000. godini iznosila je 1,46 deteta po ženi, a narednih dvadeset godina oscilirala je na nivou od oko 1,4 do 1,5. 

Zašto žene neće decu

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.