Eplova berzanska vrednost pre manje od četiri godine dostigla vrednost od bilion evra (hiljadu milijardi evra). Pred kraj 2021. godine, nakon što je redefinisala potrošačku tehnologiju, vrednost kompanije bi mogla da premaši tri biliona evra, piše FT.
Dobici od 2021. godine nisu ravnomerno raspoređeni. Neki delovi industrije, kao što je e-trgovina, su usporili nakon usijane 2020. godine..
Posmatrajući tržište iz šireg ugl,a uspon tehnologije i neproporcionalni dobici koje su osetile posebno najveće kompanije, nastavili su da budu trend na najrazvijenijim globalnim tržištima kapitala.
Da li će to trajati do 2022, drugo je pitanje. Trendovi koji su digitalizaciju učinili najvažnijim delom ekonomije i dalje su na snazi, a regulatori još nisu učinili ništa da regulišu najmoćnije tehnološke platforme.
Pre godinu dana, pet najvećih tehnoloških kompanija Epl, Majkrosoft, Gugl, Amazon i Fejsbuk (sada Meta) smatrali su da će njihovi ukupni prihodi porasti za 13 odsto. Slične prognoze su i za narednu godinu.
Međutim prognoze su nadmašene: kada podaci budu dostupni, očekuje se da će godišnji rast prihoda pet kompanija dostići 27 odsto.
Pokazalo se da je oporavak digitalnog oglašavanja, potražnja za novim gedžetima i porast digitalnih usluga mnogo jači od projektovanog.
Takvu vrstu rasta prihoda na berzi biće teško održati zbog sve većih tržišnih izazova. Niska inflacija i aktuelna monetarna politika bili su blagodat za najveće tehnološke firme.
Prošlogodišnji bum e-trgovine doveo je do povećanja onlajn prodaje u SAD za 38 odsto u poslednjem kvartalu. Poređenja radi, rast će ove godine verovatno tek preći dvocifren broj.
Računarstvo u oblaku tek počinje da ulazi u većinu uspostavljenih IT poslova, dok e-trgovina još uvek čini samo oko 15 odsto maloprodajne potrošnje u SAD.