Berza Saudijske Arabije će od danas dozvoliti inostranim investitorima da trguju akcijama.
To je još jedan korak ka otvaranju te konzervativne islamske kraljevine globalnoj ekonomiji.
Analitičari, međutim, ne očekuju veći priliv sredstava prvog dana po otvaranju berze, prenosi agencija Frans pres.
Inostrane banke, brokerske kuće, fondovi i osiguravajuće kompanije van Persijskog zaliva moći će direktno da investiraju na berzi, ukoliko ispunjavaju uslove.
„I dalje postoje ozbiljne restrikcije za vlasnike inostranog kapitala. Ipak, ovo je prvi korak ka široj liberalizaciji privrede“, navodi istraživačka kuća Kapital ekonomiks.
Da bi bili registrovani kao kvalifikovani inostrani investitori (QFI), strani ulagači moraju da imaju petogodišnje iskustvo i da upravljaju sredstvima vrednim najmanje 18,75 milijardi rijala (pet milijardi dolara).
Svaki QFI moći će da drži maksimalno pet odsto akcija, a QFI zajedno sa svojim klijentima najviše 20 odsto bilo koje kompanije čijim se akcijama trguje na berzi.
Analitičari procenjuju da će inostrani investitori na saudijskoj berzi, vrednoj više od 500 milijardi dolara, držati oko 40 do 50 milijardi. Petinu saudijske berze čine petrohemijske firme, čija je zarada vezana za cene nafte koje su trenutno 40 odsto niže u odnosu na period pre godinu dana, navodi Kapital ekonomiks.
Koliku kamatu plaća NBS na te hartije od vrednosti ? Po kojoj ceni, godišnjoj kamatnoj stopu, ih prodaje ?