Grčki premijer Aleksis Cipras je opozicionim liderima u Atini rekao da je zastoj u pregovorima sa kreditorima nastao zbog neslaganja među kreditorima.
Njegova izjava je izazvala burne reakcije na finansijskim tržištima, zbog čega su akcije na većini evropskih berzi pale na najniži nivo od februara, a prinosi na obveznice koje emituju druge „ranjive“ članice evrozone snažno porasle, javlja Rojters.
Cipras je, međutim, poručio da je od ključnog značaja postizanje održivog sporazuma sa kreditorima, ali i da je nepristajanje evropskih partnera na otpis dela grčkog duga prepreka za postizanje dogovora, uprkos apelima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) na restrukturiranje duga.
„Od ključnog značaja je da stavimo tačku na ovaj težak period i da ne budemo primorani na potpisivanje sporazuma koji će nas kroz pola godine vratiti na istu tačku“, izjavio je Cipras.
Lideri proevropski orijentisanih grčkih opozicionih partija zatražili su od Ciprasa da brzo zaključi sporazum radi sprečavanja ekonomskog kolapsa zemlje.
„Zatražio sam od premijera da razmisli o tome da je grčka privreda očajnički blizu ivice. Premijer mi je rekao da postoje još dve ili tri mere koje Atina može preduzeti radi prekida zastoja u pregovorima sa kreditorima“, izjavio je lider stranke levog centra Potami, Stavros Teodorakis.
Istovremeno, španski ministar ekonomije Luis de Gindos izrazio je očekivanje u postizanje sporazuma između zvanične Atine i njenih kreditora, apelujući na grčku vladu da preduzme dodatne napore.
„Nadam se, i ovo je stav španske vlade, da ćemo postići sporazum sa Grčkom. Smatram da svi treba da preduzmemo napore, verujem da su institucije i ostale članice evrozone to već napravile i da su spremne za dodatne napore, ali je na grčkoj vladi da učini isto“, izjavio je De Gindos novinarima u španskom gradu Santander, a prenosi agencija Frans pres.
Postojeći program međunarodne pomoći Grčkoj ističe 30. juna, pa se ovonedeljni sastanak ministara finansija evrozone u Luksemburgu smatra poslednjom šansom za postizanje dogovora u vezi sa grčkim reformama.
Grčkoj, takođe, krajem ovog meseca dospeva na naplatu dug prema Međunarodnom monetarnom fondu u visini od 1,6 milijardi evra, kao i otplata obveznica Evropskoj centralnoj banci u vrednosti od 6,7 milijardi evra, za šta, prema tvrdnjama grčkih zvaničnika, vlada u Atini nema finansijskih sredstava.
I sta vam to govori
Rade gromovic je car…