Član Fiskalnog saveta Vladimir Vučković ocenio je da bi povećanje penzija i plata u javnom sektoru u ovoj godini bilo pogubno po program sređivanja javnih finansija, ukazujući da bi vraćanje plata i penzija na raniji nivo moglo da uruši javne finansije i da ih vrati na nivo kada je državi pretila kriza javnog duga.
„Smanjenje plata i penzija je osnov napretka u budžetu, nemoguće je da posle samo šest meseci prestane potreba za tim uštedama i ne bi valjalo da sada izbijamo glavni stub celog programa“, istakao je Vučković, gostujući u programu Radio televizije Vojvodine.
On je dodao da naročito ne bi bilo dobro ukoliko bi se to uradilo za potrebe predizborne kampanje pred lokalne i pokrajinske izbore.
„Ljudi treba da znaju da mi, uprkos pozitivnim rezultatima i dalje nismo u plusu. Država i dalje nema dovoljno novca, moramo da se zadužujemo i dalje smo u gubitku“, naglašava Vučković.
Saglasivši se da postoje pomaci, da je deficit u budžetu značajno smanjen, Vučković je istakao da je, osim smanjenja plata i penzija, drugi uzrok manjeg deficita u budžetu smanjenje sive ekonomije i povećana naplata javnih prihoda.
Prema njegovim rečima, glavni rizik za uspeh trogodišnjeg programa stabilizacije javnih finansija su javna preduzeća. „Nema napretka u reformi javnih preduzeća na duge staze, za sada postoje samo planovi o tome. I dalje ne znamo šta će biti s viškom zaposlenih, šta je sa investicijama državnih firmi, da li će EPS sanirati gubitke…“, rekao je član Fiskalnog saveta.
Vučković smatra da Vlada Srbije tek treba da počne da radi na reformi državnih firmi, na smanjenju broja zaposlenih u javnom sektoru, na sređivanju privrednog ambijenta… i ponovio da su samo gubici Srbijagasa lane „pojeli“ sve dobiti budžeta od solidarnog poreza na plate u javnom sektoru.
„Srbijagas je najveća rupa među javnim preduzećima. Prošle godine je koštao državu Srbiju 200 miliona evra. I u budućnosti postoji rizik da će javna preduzeća pojesti sve uštede dobijene smanjenjem plata i penzija“, kazao je Vučković.
Štednja u javnim finansijama bila je neizbežna kako bismo preživeli, ali da sledeći korak mora da bude podizanje privrede, upozorio je Vučković.
Nije problem, samo dodelite i domaćim preduzetnicima beneficije koje ste dali strancima…Osim toga mladi su već okrenuti prema razvoju biznisa ali ne u ovoj državi u kojoj sve uspeva osim mladosti i poštenja.