Nemački Bundestag je na vanrednoj sednici i uz žestoku poslaničku diskusiju dao “zeleno svetlo“ za novi paket pomoći, vredan 86 milijardi evra, koji je dogovoren u Briselu početkom ove sedmice.
Za novi paket pomoći glasalo je 439, protiv je bilo 119, a uzdržanih je bilo 40 poslanika.
Među protivnicima dalje pomoći Atini, kako procenjuju nemački mediji, bilo je i oko pedesetak poslanika iz redova demohrišćana, kancelarke Angele Merkel.
“Sumnja među poslanicima je velika, a tabor onih koji su rekli ‘ne’ porastao“, ocenjuju mediji posle glasanja i podsećaju da je iz redova demohrišćana, u februaru kada se usvajao produžetak drugog paketa pomoći, bilo 29 njih protiv.
Među onima koji su bili protiv, nalaze se i poslanici iz redova, takođe, vladajućih socijaldemokrata, ali i opozicione Levice, koji su glasali protiv, uz argument da je Grčkoj postavljeni veoma teški uslovi.
Nemačka je jedna od nekoliko članica evro-zone čiji parlament treba da da “zeleno svetlo“ paketu pomoći Grčkoj, pre nego što ta pomoć počne da se isplaćuje.
Glasanju u Bundestagu prethodilo je i uvodno izlaganje kancelara Angele Merkel, koja je u svom govoru ukazala na potrebu solidarnosti, kompromisa i dalje pomoći Grčkoj, kako bi ona ponovo “stala na noge“ i upozorila da bi alternativa tome bio haos- u Grčkoj i u Evropi.
Evropska unija je formalno odobrila isplatu kratkoročnog zajma Grčkoj u vrednosti od 7,16 milijardi evra, istovremeno ponudivši garancije državama koje nisu članice evrozone da njihovi poreski obveznici neće biti u opasnosti, izjavio je evropski komesar zadužen za evro Valdis Dombrovskis.
I Austrija podržala paket
Poslanici skupštinske većine austrijskog parlamenta danas su, na vanrednoj sednici podržali treći paket pomoći Grčkoj, a austrijski kancelar Verner Fajman poručio da je reč o prvom koraku da se spreči Grexit.
Parlament je usvojio odluku o pregovaračkom mandatu o daljem paketu pomoći Grčkoj glasovima poslanika Socijaldemokratske partije (SPO) i Narodne stranke (OVP) – dok je opozicija glasala kao što je i najavila – protiv.
Austrijski kancelar apelovao je u obraćanju poslanicima da odgovorno deluju u vezi pomoći Grčkoj, dodajući da taj paket predstavlja prvi korak, ozbiljnu šansu za oporavak te zemlje.
On je ocenio da se radi o pokušaju, prvom koraku za sprečavanje Grexit-a i dodao da ne postoji garancija za to, ali da se radi o koraku na teškom putu.
Fajman je odbacio argument da se ovim paketom pomaže samo bankama, dodajući da se radi o pomoći građanima, jer će banke dospeti u situaciju da omoguće privredi da radi.
Debata u skupštini bila je obeležena burnom raspravom u kojoj je opozicija oštro kritikovala Atinu.
Slobodarska partija Austrije (FPO) insitirala je na isključenje Grčke iz evrozone.
„Ako se to ne uvidi, onda se samo baca novac“, konstatovao je lider FPO Hajnc-Kristijan Štrahe.
Prema njegovim rečima, treći paket pomoći neće dobiti građani Grčke, već je paket „za banke i spekulante“.
„Greška je bila što je Grčka primljena u evrozonu, i sada bi trebalo da se vrati na drahmu, jer samo tako može da se oporavi“, uveren je štrahe.
Planirane mere za Grčku sada su samo „odlaganje Grexit-a“, ocenila je lider Zelenih Eva Glavišnig.
Poslanici „Tima Stronah“ su ukazali da je dato već 216 milijardi evra za spas Grčke, a svakog Austrijanca to „košta“ oko 1.000 evra.
On polazi od toga da taj novac neće biti od koristi građanima, već samo bankama i privatnim kreditorima.
Beograd na prljavoj vodi, a bogami i na prljavim parama.