Svet

25.08.2015. 11:29

Tanjug, B92

Autor: Nova Ekonomija

Haos na kineskoj berzi nastavljen i danas

Svet

25.08.2015. 11:29

Akcije na kineskim berzama otvorene su i u utorak velikim padom, posle masivnih gubitaka na toj i većini svetskih berzi u ponedeljak.
Šangajski kompozitni indeks je u jutarnjoj trgovini beležio pad od oko pet procenata, dok su gubici bili i veći kod kineskog manjeg indeksa šenžena, koji je u padu oko šest odsto.
Šangajski kompozitni indeks od 12. juna, kada je dostigao vrhunac vrednosti, izgubio je čak 42 odsto.
Međutim, ostala azijska tržišta su u plusu. Nakon što su trgovački dan počeli u crvenom, glavni indeksi japanske, australijske i berze u Seulu su u plusu. 
Turbulentni berzanski podaci u Aziji slede nakon veoma teškog „crnog ponedeljka” za svetske berze. Američki indeks Dau Džons pao je juče za 1.000 poena, odnosno skoro 10 odsto, za samo četiri minuta po otvaranju berze da bi trgovački dana završio u minusu oko 5,5 odsto, odnosno sa padom od skoro 600 poena. 
Vrednost akcija na kineskim berzama pada od sredine juna kada su bile na vrhuncu, zbog čega su vlasti pokrenule široke intervencije u pokušaju da obuzdaju taj trend, ali ni najnovije tržišne intervencije zvaničnog Pekinga nisu uspele da povrate poverenje, prenosi agencija AFP. 
Gotovo 9-procentni pad akcija u Kini potresao je globalna tržišta u ponedeljak. 
Pojedine evropske berze su takođe zabeležile gubitak iznad sedam procenata u popodnevnom trgovanju u ponedeljak. Londonski FTSE 100 oslabio je 4,67 procenata i na zatvaranju je iznosio 5.898,87 bodova. 
Pariski KAK 40 je skliznuo za 5,35 odsto na kraju dana, na 4.383,46 bodova, pošto je prethodno bio u gubitku za više od osam procenata. Frankfurtski DAX 30 je pao 4,70 odsto, i završio na 9.648,43 bodova, što je njegov najveći procentualni pad od novembra 2011. godine. 
„Pratimo situaciju u Kini vrlo pomno. Međutim, negativne posledice po nemačku privredu će verovatno biti ograničene“, izjavio je portparol vlade najveće evropske ekonomije novinarima u Berlinu. 
Među ostalim evropskim tržištima koja su doživela „crni ponedeljak“ s gubitkom iznad pet procenata nalaze se berza u Amsterdamu, Briselu, Milanu, Madridu i Oslu, čiji je indeks završio na najnižem nivou za četiri godine. 
Krizom pogođena glavna grčka berza oslabila je za više od 10 odsto, podlegavši takođe negativnom uticaju rasprodaje akcija u Kini, kao i pritiscima zbog političke neizvesnosti u Grčkoj uoči vanrednih izbora koji će se verovatno održati sledećeg meseca. 
Akcije na berzi u Šangaju su u ponedeljak potonule 8,49 odsto, što je najveći pad od februara 2007, a više od 800 akcija dostiglo je dnevni limit pada od 10 odsto, navodi „Blumberg“. Šenženski kompozitni indeks pao je 7,7 odsto na 1.882,46 poena. Akcije naftnih giganata PetroČajne i Sinopeka pale su 4,9 odnosno 8,94 odsto.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Sto se tiče opaske da građanima prilikom ulaska u RS nisu izdava rešenja o samoizolaciji, trbeba da se zna da za to nije nadležna policija, već drugi državni organ.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.