Svet

18.09.2015. 13:16

B92

Autor: Nova Ekonomija

Švedska eksperimentalno uvodi šestočasovno radno vreme

Svet

18.09.2015. 13:16

Sve je više dokaza da je eksperiment jednog gradića u Švedskoj o skraćenom radnom vremenu urodio plodom. Radnici su srećniji, a samim tim i efikasniji.

Radnici u SAD provedu u proseku 47 sati nedeljeno u kancelariji prateći trend da rade duže i više kako bi bili bolji radnici. Međutim jedan starački dom u Švedskoj pokazao je pozitivne rezultate eksperimenta koji je uveden prošle godine.

Naime, podsetimo, jedan grad u Švedskoj stavio je na test osmočasovno radno vreme tako što je uveo radni dan koji traje šest sati, ali za punu platu. 

U aprilu 2014. godine Vlada Švedske počela je sa ovim eksperimentom u nadi da će kraće radno vreme uticati na smanjenje bolovanja, a da će istovremeno podstaći produktivnost na poslu i tako uštedeti državi novac. 

U domu za brigu o bolesnima šest sati rada i redovna plata pokazala se kao odlična kombinacija, piše Gardijan. 

Ovaj model počele su da prate i neke druge ustanove, jer je nega postala bolja, a radnici imaju kvalitetniji život , što im omogućava da se na poslu bolje staraju o svojim pacijentima, a kod kuće da vode bolju prigu o svojoj porodici, ali i o sebi samima. 

„Nekada sam bila non stop iscrpljena… došla bih kući i samo se onesvestila na sofu. A sada imam mnogo više energije i elana kako za posao tako i za porodični život”, kaže jedna medicinska sestra. 

I neki veliki poslodavci počeli su da testiraju ovakav skraćeni radni dan, kao što je jedno odeljenje Tojote, a rezultati su bili dobri. 

Nedavno je i Dr. Paul Kelley sa Oxforda tvrdio da je vreme za veliku društvenu promenu koja će radno vreme i održavanje nastave prilagoditi biološkom satu ljudi. 

U vreme kada brzo živimo, sve je teže uskladiti porodične i poslovne obaveze. Ono što bi mnogima olakšalo život je fleksibilno radno vreme. Ali ta fleksibilnost ima i svoju cenu. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.