Oprema za Vojsku Srbije koštala je prošle godine, sudeći prema finansijskim izveštajima Ministarstva odbrane, 69,9 milijarde dinara.
Od prihoda predviđenih budžetom Srbije za opremu za vojsku je išlo 68,4 milijarde dinara, 719.000 je došlo iz „donacija i pomoći“, dok je 1,5 milijardi dinara za vojnu opremu dato iz „ostalih izvora“, vidi se iz izveštaja o reviziji Državne revizorske institucije (DRI).
Izdaci za opremu za vojsku deo su izdataka Ministarstva odbrane, za nabavku „mašina i oprema“.
Tu, pored vojne opreme, spada i oprema za saobraćaj, administrativna oprema, medicinska i laboratorijska oprema, oprema za zaštitu životne sredine, oprema za obrazovanje i nauku.
Ukupni izdaci za nabavku „mašina i oprema“ bili su 71,3 milijarde dinara, što znači da je da je 98 odsto novca u ovoj budžetskoj liniji otišlo na opremanje vojske.
Ministarstvo odbrane kupuje cipele i drugu opremu za vojsku za 80 miliona dinaraU toku 2021. godine je evidentirana nabavka „opreme za vojku u pripremi“ u iznosu od 54,3 milijarde dinara, piše u izveštaju.
Početno stanje „za opremu za vojsku u pripremi“ iznosilo je 22,1 milijardu dinara, a u funkciju je tokom 2021. godine stavljena oprema u vrednosti od 691 milion dinara.
Tako, ukupan iznos opreme za vojsku u pripremi iznosi 75,8 milijardi dinara.
Pregled opreme za vojsku u pripremi prema godinama evidentiranja/Izveštaj DRI
Ministarstvo odbrane prodalo imovinu Vojske Srbije za 6,25 miliona evra u 2021. godini
Ministarstvo odbrane sprema 450 miliona dinara za avio-karte i smeštajRebalansom budžeta je sredinom 2021. godine drastično povećan budžet za vojsku za oko 44 odsto, prenela je ranije agencija Beta. Kako se navodi, budžetska izdvajanja za vojsku tada su uvećana su sa oko 102,6 na gotovo 148 milijardi dinara.
Budžetom za 2022. godinu za Ministarstvo odbrane planirana su sredstva u iznosu od 132 milijarde dinara ili skoro 1,123 milijarde evra, pisao je Tangosix.
Srbija je, za poslednjih osam godina, povećala budžetska izdvajanja za odbranu, vojsku i policiju a smanjila državna ulaganja u zdravstvo, obrazovanje i socijalnu zaštita.